قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی – بخش اول

پس از صرف ۵۴ ساعت زمان و تحقیق در مورد ١١۵ بازی رومیزی، می‌خواهیم لیستی از بازی های رومیزی محبوب را با شما به اشتراک بگذاریم. نظرات بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای نیز در انتخاب بازی های رومیزی زیر در نظر گرفته شده است.

بازی رومیزی برای قشر خاصی از جامعه ساخته نشده و تمام گروه‌های انسانی را در بر می گیرند.
لذا ما بازی‌های مختلفی انتخاب کرده و آن‌ها را به شرح زیر به ویژه برای دوستانی که به تازگی به بازی‌های رومیزی رو آورده اند معرفی می نماییم.

بازی‌های دو نفره، بازی‌های رومیزی همکاری مشترک و در نهایت بازی‌های رومیزی که در میهمانی‌ها و جمع‌های خانوادگی می‌توانند موجب سرگرمی شده و لحظه‌های خوبی را به ارمغان آورند.

نکته‌ی قابل بیان دیگر این است که قرار نیست بازی‌های کلاسیک مانند Monopoly و یا بازی‌های سختی چون Scythe را به شما معرفی کنیم اما سعی ما بر این است که بازی‌های هم‌رده‌ی بازی‌های فوق را در این لیست جای دهیم.

(در این لیست بیشتر بازی‌هایی معرفی شده‌اند که مربوط به بزرگسالان، جمع‌های دوستانه و خانواده ‎هاست اما در آینده‌ی نزدیک حتما مطالبی درباره‌ی انتخاب بهترین بازی‌های رومیزی برای کودکان به اشتراک خواهیم گذاشت.)

 

بازی‌هایی برای دوستانی که به تازگی با بازیهای رومیزی آشنا شده‌اند :

بازی های رومیزی ای که قراره شما رو با هیجان ویژه‌ی این نوع بازی‌ها آشنا کنند.
استراتژی‌های پیچیده ای در این بازی‌ها وجود نداشته و یادگیری آن‌ها سریع است. اما آن قدر هم ساده و پیش پا افتاده نیستند که کسی از بازی با آن‌ها دلسرد شود.
بازی‌های این بخش قابل انجام دادن برای کودکان نیز بوده و بعضی از آن‌ها بسته‌های توسعه‌ نیز دارند که بازی را کمی پیچیده تر می کند.

 

خرید بازی کهربا

بازی رومیزی Splendor

داستان بازی Splendor در دوران رنسانس رقم می‌خورد و بازیکنان را ترغیب به جمع آوری الماس می کند.
بازیکنان در نقش تاجرانی هستند که با استفاده از توکن‌های خود می‌توانند معادن الماس را خریداری کرده و در ادامه‌ی بازی با جلب توجه اشراف زاده‌ها امتیاز بیشتری به دست آورند.
در هر نوبت از بازی، بازیکنان می‌توانند توکن بردارند، کارت خریداری کنند و یا کارتی را پیش خرید کنند.
بازیکنان با خرید کارت‌های معدن می توانند روی خرید‌های بعدی خود تخفیف بگیرند.
برنده‌ی بازی کسی است که زودتر ١۵امتیاز به دست آورد.

قوانین بازی Splendor در کمتر از ١۵ دقیقه آموزش داده می‌شود و این یعنی می‌توانید راندهای بیشتری بازی کنید.
(در یکی از تجربه‌های ما در انجام این بازی، 3 نفر از کسانی که تجربه‌ی بازی رومیزی نداشته‌اند، پس از یادگیری درخواست داشته‌اند که دوباره بازی کنند.)
یکی از مواردی که این بازی را جذاب می کند، تاثیر متعادل شانس و استراتژی ست.
بازی Splendor شاید به اندازه‌ی بازی‌های دیگر تعاملی نباشد (چون بازیکنان در یک صفحه با هم بازی و مستقیما رقابت نمی‌کنند) اما آن قدر ساده است که بشود هم زمان بازی کرد و گفتگوهای غیر مرتبط نیز داشت.
انجام این بازی با دیدن الماس‌های رنگارنگ جذاب بوده و همچنین به عنوان نکته‌ی مثبت دیگر آن، می‌توان قابلیت جابه‌جایی آسان آن را نام برد.
بازی Splendor در سال 2014 نامزد Spiel des Jahres و نمره اون در سایت BoardgameGeek.com از 37000 نظر نزدیک به 7.5 است (که نسبت به بازی‌های مشابه امتیاز خوبی است).

 

بازی رومیزی Carcassone

بازی Carcassone یکی از بازی‌های معروف در سبک شهرسازی ست و می‌تواند نقطه‌ی خوبی برای ورود شما به بازی‌های رومیزی استراتژی باشد.
در این بازی شما با کاشی‌ها و کارگران سر و کار دارید.
این بازی فراگیری آسان تری نسبت به بازی Catan دارد، زمان کمتری از شما می‌خواهد و پیچیدگی‌های استراتژی کمتری نیز دارد.
بازیکنان در هر نوبت به صورت تصادفی یکی از کاشی‌ها شامل جاده، شهر و مزرعه را در بازی قرار می‌دهند و افراد خود را بر روی آن‌ها قرار می‌دهند و امتیاز می‌گیرند.

خرید بازی Carcassonne

امتیازات بر اساس تعداد اماکن ساخته شده و افرادی ست که بر روی آن‌ها هستند.
در نهایت بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده است.از آن‌جایی که همه‌ی بازیکنان با یکدیگر نقشه‌ی بازی را می‌سازند، بازی Carcassone به شدت تعاملی است.

قوانین بازی

این بازی بسیار آسان بوده و در حدی ست که بازیکنان در تمام سطوح بتوانند آن را دنبال کنند (در یکی از تجربه‌های ما در انجام این بازی، یک کودک 9 ساله توانست این بازی را به راحتی انجام دهد.)
نوبت بازیکنان سریع عوض می‌شود و می‌توان آن را به صورت 3 و 5 نفره با موفقیت انجام داد.
بازی Carcassone یک بسته‌ی توسعه دارد که امکان انجام بازی را برای نفر ششم نیز به وجود می‌آورد.
Carcassone  برای 2 الی 5 بازیکن طراحی شده و هم چنین گزینه‌های جدیدی _ بدون پیچیده‌تر کردن آن _ اضافه می کند.
این بازی در سال 2001 برنده‌ی Speil des Jahres شده و قطعا انتخابی ضمانت شده برای بازی کردن است.

 

بازی رومیزی Ticket to ride

بازی Ticket to ride یک بازی در سبک جای گذاری است و بازیکنان باید در آمریکای شمالی که خطوط راه آهن آن کشیده شده، قطار قرار دهند.
بازیکنان در بازی Ticket to ride با استفاده از کارت‌ها، مسیرها را تصاحب کنند. از آن جایی که بعضی از مسیرها به یک دیگر وصل هستند و یا از روی هم عبور می کنند، بازیکن‌ها می توانند مسیر همدیگر را قطع کرده و بازیکن رقیب را مجبور کنند تا از مسیر دیگری دو ایستگاه مورد نظر خود را به هم وصل کند.
در انتهای بازی بازیکنی برنده است که تعداد ایستگاه‌های بیشتری را به هم متصل کرده و مسیر طولانی تری در اختیار داشته  باشد.
نسخه های متفاوتی از این بازی منتشر شده است. برای مثال یکی از نسخه‌های این بازی (که پیشنهاد می‎کنیم حتما تجربه‌اش کنید) Ticket to ride: Europe است که کمی پیچیده تر اما به شدت درگیر کننده است. یکی از بهترین بازی‌های چندباره‎ی موجود که پیشنهاد می‌کنیم ازش نگذرید.
ایده بازی بسیار ساده بوده اما در طول بازی ممکن است نیاز به دقت بیشتری داشته باشد.
مراقب باشید! به تعداد قطارها و مسیرهایی که باید به هم وصل کنید، دقت کنید.

خرید بازی Ticket to ride europe

شاید بازی Ticket to ride به اندازه‌ی سایر بازی‌های سبک تجارت تعاملی نباشد اما بازی به طور کامل بر روی یک صفحه انجام می‌شود و این بسیار هیجان انگیز است که می‌بینیم مسیری که توسط بازیکن رقیب در حال احداث است، ممکن است معادلات ما را بر هم زند.
این بازی شبیه سازی جذاب و لذت بخشی برای کسانی ست که مسافرت با قطار را دوست دارند.
در انتهای بازی و کامل شدن صفحه از قطارهای رنگارنگ، بازی شما چشم نواز می‌شود.
این بازی به صورت دو نفره نزدیک به 45 دقیقه زمان می‌برد اما تجربه‌ی ما نشون می‌دهد که انجام این بازی با تعداد نفرات بیشتر و مشخصا زمان بیشتر ارزش امتحان کردن را دارد.
بازی Ticket to ride در سال 2004 برنده‌ی Spiel Des Jahres شده و همان طور که قبلا گفته شد بسته‌های توسعه و نسخه‌های متفاوت و متنوعی دارد.

 

از اینکه تا اینجای مقاله در کنار ما بودید، بسیار خوشحالیم.
بازی‌های معرفی شده از بازی‌های معروفی هستند که می تواند برای کسانی که به تازگی با بازی‌های رومیزی آشنا شده‌اند، نقطه‌ی شروع خوبی باشد.
بازی‌های معرفی شده و بیشتر بازی‌هایی که در آینده معرفی خواهند شد، بازی‌هایی هستند که می‌توانند با کمی جست و جو در اینترنت پیدا شده و خریداری شوند.
سایت بازی نوین نیز بیشتر این عناوین را در اختیار داشته و با افتخار در خدمت همراهان خود می‌باشد.
در مقاله‎ی بعد از بازی‌های استراتژی بیشتر خواهید دانست پس با ما همراه باشید.

بخش دوم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

بخش سوم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

بخش چهارم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

راستی به نظر شما چه بازی‌های دیگه‌ای می توانند برای آشنا شدن با بازی‌های رومیزی مناسب باشند؟
خوشحال میشیم نظراتتون رو با ما در میون بگذارید.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

خرید لایک اینستاگرام

خرید لایک اینستاگرام

خرید لایک اینستاگرام از خدمات پرفروش و پرطرفدار مای ممبر است. خرید لایک اینستاگرام تضمینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *