معرفی بازی King Of New York و روش انجام بازی

اولین باری که فیلم گودزیلا بر علیه گیدورا را دیدم، سن کمی داشتم. فکر می کنم چیزی در حدود 5 یا 6 سال. این به کنار که چرا والدین اجازه تماشای این چنین فیلم هایی را به کودک می دهند ( شاید به این خاطر بود که ما دهه 60 ای ها کلا هیولاهایی بودیم که والدین ما در آن هیولاها هم مشاهده می کردند ) ولی دقیقا به خاطر دارم که از این ایده هیولا در برابر هیولا بسیار خوشم آمد و از اینکه در هر فیلمی که گودزیلای بدبخت را به جنگ غولی از جنس خود یا غیر از جنس خود می فرستادند، لذت می بردم. به لطف MonsterVerse که هالیوودی ها قرار است گودزیلای گرامی را در مقابل کینگ کونگ قرار دهند، این نسل هم می تواند از این دسته فیلم های آبکی لذت ببرد ولی اجازه دهید تعریف و تمجید ها از سینمای هالیوود را به عهده اهل فن بگذاریم و به سراغ همان بردگیم های خودمان برویم.

King Of New York که در واقع ادامه دهنده راه King Of Tokyo است، می خواهد از همین فرمول دوست داشتنی استفاده کند و بازیکنان را در نقش هیولاهایی بگذارد که باید با کشتن بقیه هیولاها به پادشاه نیویورک بدل شود. اولین تجربه من در انجام این بازی یکی از بدترین تجربیاتی است که در پایان این مقاله در این مورد حرف خواهم زد ولی بگذارید خیالتان را راحت کنم. King Of New York آنقدر خوشمزه است که به مذاق من، همان اندازه خوش آمد که Blood Rage اریک لنگ خوش آمد. ( امیدوارم هیچ وقت اریک پایش را به سایت ما نگذارد و نشنود که چنین حرفی زدیم! ) . مثل همیشه و به سبک بازی نوینی می رویم سر اصل کار و کمی در مورد بازی صحبت کنیم. همچنین می توانید از طریق این لینک، ویدیو روش انجام بازی با زیرنویس فارسی اختصاصی که توسط تیم بازی نوین ترجمه شده است را تماشا کنید.

 

king-of-new-york-map

مشخصات بازی

نوع: خانوادگی

مکانزیم های بازی: ریختن تاس، کنترل منطقه، استفاده از کارت

تعداد بازیکن: 2 الی 6 نفر

سن بازیکن: +10

مدت زمان بازی: 45 الی 60 دقیقه

سختی بازی: متوسط

کیفیت قطعات: خوب

 

معرفی بازی

اینجا شهر نیویورک است. همان نیویورکی که هر از چند گاهی توسط افراد مختلفی به ویرانی کشیده می شود و به لطف قهرمانان Marvel مجددا شرایط طبیعی خود را به دست می آورد. ولی چند روزی است که گروه Avengers با Thanos درگیر هستند و از نیویورک غافل شده اند که هیولاهایی شهر را به عنوان رینگ مبارزاتی خود انتخاب کرده اند. در بازی King Of New York هیولاها در 2 حالت می توانند پیروز شوند. اولین حالت این است که همه هیولاهای دیگر را از بازی خارج کرده و بکشند و دومین حالت پیروزی گرفتن 20 امتیاز است. در ابتدای بازی هیچ کدام از هیولاها نسبت به دیگری برتری ندارد ولی با خرید کارت های مختلف می توان قدرت هیولاها را افزایش داد و ویژگی های جالبی به آن ها اضافه کرد. با اینکه دفترچه یا بهتر است بگوییم صفحه A3 ای که قوانین بر روی آن نوشته شده است، خیلی ساده به نظر می رسد ولی ریزه کاری های بسیاری در قوانین بازی وجود دارد که ما در این مقاله به طور کامل در مورد آن ها صحبت می کنیم و شما را برای هیولا کشی آماده می کنیم.

 

شروع بازی

– نقشه نیویورک را در وسط میز بگذارید و هر یک از بازیکن ها یک هیولا به همراه کارت راهنمای آن انتخاب می کند. ( هیولاها نسبت به هم قدرت خاصی ندارند! )

– دو کارت Super Star و Statue Of Liberty را جدا کرده و بقیه کارت های بازی را بر زده و در کناری قرار دهید.

– 3 کارت از دسته کارت های بازی را به رو قرار داده و دو کارت ویژه که در بالا معرفی کرده ایم نیز در کنار آن ها قرار داده شود. این 5 کارت، کارت هایی هستند که بازیکنان می توانند بخرند و به هیولای خود قدرت ویژه دهند. به محض خریدن هر کارت، کارت جدید جایگزین می شود.

– همگی بازیکن ها مقدار جان را بر روی 10 و مقدار امتیاز را بر روی 0 قرار دهند.

– بر روی هر منطقه 3 دسته 3 تایی از کاشی ها به سمتی که رنگ آبی است قرار داده شود. این کاشی ها نشان دهنده ساختمان های آن منطقه است که می توان آن ها را خراب کرد. مقدار مورد نیاز تاس برای خراب کردن آن ها در گوشه سمت چپ با عدد نشان داده شده است.

– یک بازیکن برای شروع بازی انتخاب شده و به ترتیب هر بازیکن هیولای خود را در یکی از مناطق ( به جز منهتن ) قرار دهد. توجه داشته باشید که در مناطق بازی بیش از 2 هیولا نمی توانند قرار گیرند.

 

king-of-new-york-monsters

در هر نوبت هر بازیکن به ترتیب 5 فاز زیر را باید انجام داده و سپس نوبت نفر بعدی می شود. دقیقا مشکل بازی در اجرای درست همین فازهاست و سعی می کنیم با جزییات کامل این فاز ها را توضیح دهیم.

 

فاز اول: ریختن تاس ها 

6 تاس مشکی را برداشته و بریزید. امکان ریختن تاس ها برای 3 بار وجود دارد پس می توانید بعد از ریختن تاس ها، تاس هایی که می خواهید را جدا کرده و تاس های باقی مانده را بریزید.

 

king-of-new-york-dice

فاز دوم: انجام تاثیر تاس ها در بازی

بعد از ریختن تاس ها باید هر تاس در بازی به اصطلاح خرج شود.  برای خرج کردن تاس ها به هر ترتیبی می توانید این کار را انجام دهید ولی توجه داشته باشید که همه تاس های یک شکل باید با هم استفاده شوند. حالا تاس ها را معرفی می کنیم و تاثیر آن ها در بازی را می گوییم

– Energy که به شکل رعد است برای به دست آوردن مکعب های سبز رنگ استفاده می شود. از این مکعب ها برای خرید کارت استفاده خواهد شد. به ازای هر تاس Energy یک مکعب سبز رنگ برای خود بردارید.

– Attack که به شکل پنجه است برای حمله کردن استفاده می شود. به ازای هر پنجه، هیولایی که به آن حمله می کنید، یک جان خود را از دست می دهد.

* اگر هیولای شما در منهتن باشد، تمامی هیولاهای خارج از منهتن به ازای هر تاس حمله، یک جان از دست می دهند.

* اگر هیولای شما خارج از منهتن باشد، تمامی هیولاهای داخل منهتن به ازای هر تاس حمله، یک جان از دست می دهند.

– Heal که به شکل قلب است، برای به دست آوردن جان استفاده می شود. به ازای هر تاس Heal یک جان به خود اضافه می کنید. توجه کنید حداکثر جان در بازی 10 است و برای داشتن جان بیشتر باید کارت های مربوط را خریداری کنید.

– Destruction که به شکل یک ساختمان خراب شده است، برای خراب کردن ساختمان ها به کار می آید. با استفاده از این تاس ها می توانید ساختمان ها را خراب کنید. اگر 4 تاس خرابی به دست بیاورید، می توانید یک ساختمان با قدرت 4 را خراب کنید و مقداری امتیاز، جان و یا مکعب انرژی برای خود به دست بیاورید. بعد از خرابی ساختمان ها، آن کاشی را به سمت پشت برگردانده و به سمت قرمزش بر روی نقشه بگذارید. در واقع بعد از تخریب ساختمان ها، نیروهای نظامی وارد منطقه می شوند و ممکن است به شما شلیک کنند.

– Celebrity که به شکل ستاره است، کارکرد ویژه ای دارد. اگر کمتر از 3 عدد از این تاس را بیاورید، فایده ای ندارد ولی در صورت به دست آوردن 3 یا بیشتر از این تاس می توانید کارت Super Star را به دست آورده و به ازای هر تاس ستاره، یک امتیاز می گیرید. بازیکن های دیگر با ریختن 3 تاس ستاره می توانند این کارت را از دست شما در بیاورند.

– Ouch که به شکل جمجمه است دارای قوانین ویژه ای است. یادتان است که بعد از خراب کردن ساختمان ها، نیروهای نظامی وارد منطقه شدند؟ حالا این تاس باعث حمله ور شدن آن ها به شما می شود.

* اگر 1 تاس جمجمه بریزید، نیروهای نظامی که در منطقه شما وجود دارند، به شما ( و فقط شما ) حمله می کنند و به ازای هر کدام از آن ها یک جان از دست می دهید.

* اگر 2 تاس جمجمه بریزید، نیروهای نظامی که در منطقه شما وجود دارند، به شما و هیولای دیگری که در همان منطقه است، حمله می کنند و هر دو هیولا به ازای هر نیروی نظامی، یک جان از دست می دهند.

* اگر 3 تاس جمجمه بریزید، نیروهای نظامی در کل شهر به تمامی هیولاها حمله می کنند و به ازای هر نیروی نظامی در هر منطقه آن هیولا آسیب می بیند.

همچنین با ریختن 3 تاس جمجمه می توانید کارت Statue Of Liberty را برداشته و 3 امتیاز به خود اضافه کنید. هر کسی که این کارت را از دست شما در بیاورد، امتیاز های شما را نیز می گیرد.

 

فاز سوم: حرکت کردن در نقشه

حرکت کردن در صفحه بازی در بعضی مواقع اختیاری و در بعضی مواقع اجباری است. یکی از مشکلات دفترچه King Of New York این است که این موضوع را به درستی توضیح نداده است و کمی گنگ است.

* اگر کسی در منهتن نباشد، باید هیولای خود را بر روی قسمت 2-4 پایین ترین بخش منهتن قرار دهید.

* اگر حداقل 1 هیولا در منهتن باشد، دو کار می توانید انجام دهید. یا اینکه به هر ناحیه ای که دوست دارید بروید به شرطی که با رفتن شما به آن جا تعداد هیولاها بیشتر 2 نشود. یا اینکه می توانید در همان منطقه بمانید.

* اگر در منهتن باشید، باید به منطقه بالایی منهتن و قسمت 2 – 4 آن بروید.

نکته ای که باید در نظر بگیرید که 3 بخش پایین، میانی و بالایی منهتن در واقع به طور کلی یک منطقه است و تمامی ساختمان های آن برای یک منطقه است یعنی می توانید ساختمان های منطقه بالایی را نیز خراب کنید.

اگر در زمانی که در منهتن هستید، به شما حمله شود، می توانید از منهتن فرار کنید و جای خود را در واقع به آن هیولا می دهید.

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که بودن در منهتن و ضربه خوردن از تمامی هیولاهای بیرون آن چه مزیتی دارد که اصلا وارد این منطقه شوید. مزیت بودن در این منطقه بسیار است. اگر در زمانی که نوبت شما می شود، هنوز در منهتن باشید، بر اساس جایی از منهتن که در آن هستید، به شما امتیاز و مکعب انرزی داده می شود.

– اگر در منطقه پایینی منهتن باشید، 1 امتیاز و 1 مکعب انرژی می گیرد.

– اگر در منطقه میانی منهتن باشید، 2 امتیاز و 1 مکعب انرژی می گیرد.

– اگر در منطقه بالایی منهتن باشید، 2 امتیاز و 2 مکعب انرژی می گیرد.

نکته ای دیگری که در زمانی که در منهتن هستید باید توجه کنید این است که در این زمان نمی توانید از تاس های Heal استفاده کنید.

همچنین در زمانی که اولین بار به منهتن وارد می شوید، 1 امتیاز می گیرید.

 

king-of-new-york-cards

 

فاز چهارم: خرید کارت

در این فاز شما می توانید با استفاده از مکعب های انرژی کارت خریداری کنید. همچنین اگر 3 کارتی که برای خرید وجود دارد به نظر شما به درد بخور نیست یا ممکن است بازیکن بعدی از آن ها استفاده کند، می توانید با دادن 2 عدد از مکعب های انرژی همه آن ها را بسوزانید و با 3 کارت جدید جایگزین کنید.

کارت ها به طور کلی دو دسته هستند. دسته اول Keep است که با رنگ آبی در پایین آن نوشته شده است قابل تشخیص هستند. این دسته از کارت ها تا انتهای بازی قابل استفاده هستند. دسته دوم کارت های Discard که با رنگ قرمز مشخص شده و یک بار مصرف هستند. هر کارتی که خریداری می کنید، دارای قدرت خاصی است که در پایین آن نوشته شده است.

 

فاز پنجم: پایان نوبت

بعضی از کارت ها در بازی وجود دارد که در آن قید شده است که در انتهای نوبت شخص فعال شوند. اگر این کارت ها را ندارید، فقط کافی است که تاس ها را به نفر بعدی بدهید.

 

و این تمامی چیزی بود که نیاز داشتید تا بتوانید بازی King Of New York را انجام دهید.

 

پایان بازی

بازی در 2 حالت به اتمام می رسد:

– یکی از هیولاها به امتیاز 20 برسد.

– همه هیولاها کشته شده و فقط یک نفر زنده بماند.

 

king-of-new-york-final

 

حرف آخر

سر راست بگویم. بار اولی که بازی King Of New York را انجام دادم، به شدت از بازی متنفر شدم. یک بازی به شدت سطحی و بی منطق که در کسری از ثانیه به اتمام رسید. ( مبالغه کردم در حدود 10 دقیقه برای 6 نفر بیشتر طول نکشید. ) هر روز این سوال در ذهنم مطرح بود که مگر می شود بازی King Of New York که در بیشتر سایت ها از آن تعریف می کنند انقدر بد باشد که حتی به عنوان یک بازی Family وقت پر کن هم نتوان به آن نگاه کرد. مدتی با خود کلنجار رفتم تا بتوانم خودم را راضی کنم تا دوباره این بازی را انجام دهم. شانس و اقبال طوری نصیبم شد که مجبور شدم بازی King Of New York را از یکی از دوستان گرفته و سعی کنم این بار با دقت، تمامی قوانین بازی را زیر و رو کرده و به درستی آن را انجام دهم. دفعه اولی که این بازی را انجام دادم ( همان باری که به تنفر من از این بازی منجر شد ) کسانی که فکر می کردم بازی را بلد هستند، آموزش بازی King Of New york را به ما دادند که الان می توانم بگویم چند اختلاف کوچک در قوانین بازی باعث شد که لذت بازی به طور کامل از بین رود.

پس از یاد گرفتن قوانین بازی سعی کردم که بازی را به صورت تک نفره انجام دهم که نتیجه مطلوبی نداشت و مجددا بازی جالبی به نظرم نیامد ولی در یک دورهمی با دوستان توانستم به ارزش واقعی بازی King Of New York پی ببرم. یک بازی سراسر هیجان که شاید در ابتدای بازی مهم نباشد به بازی دیگران نگاه کنید و ببینید که آن ها چه کار می کنند ولی در انتهای بازی ( با اینکه هیولای من به صورت ددمنشانه ای به خاک و خون کشیده شده بود ) هیجان و استرس بین بازیکنان به شدت وجود داشت و در نهایت برنده بازی توسط شخص ثالثی که حق انتخاب بین کشتن یکی از آن ها داشت، مشخص شد. شاید به نظر شما مسخره باشد که یک نفر سوم باعث برنده شدن شما شود ولی این موضوع در بیشتر بازی ها صدق می کند و نمی توان آن را نادیده گرفت.

امکان ترکیب بازی های King Of New York و King Of Tokyo با یکدیگر وجود دارد و می توان از هیولاها در بازی های دیگر استفاده کرد. ولی آیا این بازی ارزش زمان گذاشتن را دارد؟ خب این سوال بستگی به روحیات شما و چیزی که از بازی مطالبه می کنید، دارد. به نظر من بازی King Of New York توانسته تعادل خوبی بین شانس و استراتژی را در کنار ساده بودن قوانین بازی برای هر سنی به وجود بیاورد. مشکلاتی در طراحی بازی وجود دارد. مثلا به جای استند های مقوایی هیولاها می توانستند از طرح های سه بعدی استفاده کنند و یا صفحه بازی را کمی بزرگتر طراحی کرده تا همه چیز انقدر در هم و برهم نباشد ولی به صورت کلی نمره قابل قبولی می توان به King Of New York داد.

شما برای خرید بازی King Of New York می توانید به اینجا مراجعه کنید.

خوشحال می شویم که به سوالات و ابهام های شما در مورد بازی King Of New York پاسخ دهیم. نظر شما در مورد پادشاه نیویورک چیست ؟

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

تجربه بازی زیر خاکی

تجربه بازی زیر خاکی

در این پست در مورد بازی زیرخاکی صحبت کرده ایم و بازی های مشابه با آن را به شما معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *