معرفی بازی Blood Rage و روش انجام بازی

 

بازی Blood Rage یکی از بهترین بازی های سبک استراتژی است که توسط Eric M Lang معروف طراحی شده و در چند سال اخیر پس از ورود به ایران محبوبیت فراوانی بین بازیکنان پیدا کرده است. شاید محبوبیت بازی Blood Rage صرفا به خاطر روش انجام بازی نباشد و جذابیت های بصری آن هم در محبوبیت بازی بی تاثیر نبوده باشد ولی در کل می توان گفت Eric Lang و Adrian Smith توانسته اند یکی از بهترین ها بازی های رومیزی را روانه بازار کنند. رتبه بازی Blood Rage در زمان نگارش این مقاله 23 است و در بین بازی های استراتژی هم بازی Blood Rage رتبه 26 را دارد.

در این مقاله قصد نداریم که در مورد روش انجام بازی Blood Rage توضیح دهیم و می توانید از طریق این لینک، ویدیو روش انجام بازی با زیرنویس فارسی اختصاصی که توسط تیم بازی نوین ترجمه شده است را تماشا کنید. در این مقاله بیشتر در مورد حس و حال بازی Blood Rage و نکاتی کلی در این بازی بسنده خواهیم کرد و امیدواریم که بتوانیم هم کسانی که با این بازی آشنایی ندارند را با Blood Rage و سبک American آشنا کنیم و هم برای کسانی که با این بازی آشنا هستند نکاتی را آماده کنیم.

صفحه-بازی-blood-rage

مشخصات بازی

نوع: استراتژی

مکانیزم های بازی: کنترل منطقه، جنگ نیرو، استفاده از کارت

تعداد بازیکن: 2 الی 4 نفر، اضافه شدن نفر پنجم با استفاده از بسته توسعه

سن بازیکن: +14

مدت زمان بازی: 60 الی 90 دقیقه

سختی بازی: متوسط رو به بالا

کیفیت قطعات: عالی

 

معرفی بازی Blood Rage

بازی Blood Rage در دنیای وایکینگ ها و شروع Ragnarok ( آخر الزمان در دنیای نورس ) جریان دارد. اگر آخرین نسخه God Of War را بازی کرده باشید، قطعا می دانید که شروع Ragnarok به چه دلیلی اتفاق افتاده است ولی به هر حال آخرالزمان شروع شده است و قرار است تمامی دنیا نابود شود. آخرین شانس قبایل وایکینگ و مبارزان آن هاست که با کسب افتخار در جنگ، بتوانند در کنار Odin خدای خدایان نورس قرار بگیرند ولی این کار به همین راحتی نیست! بازی Blood Rage ترکیبی است از جنگ مستقیم نیروها و کارت هایی که بازی اضافه می شوند و جریان بازی را تغییر می دهند. صفحه بازی به 9 منطقه تقسیم شده است و هر کدام از این مناطق بسته به وسعت آن ها می تواند بین 3 الی 5 نیرو را در خود جای دهد. هر کدام از نیرو ها قدرتی دارند. مثلا Warrior ها دارای قدرت 1 و Leader ها دارای قدرت 3 هستند. وقتی که جنگی اتفاق می افتد، پیروز جنگ بر اساس قدرت نیروهایی مشخص می شود که در آن جنگ حضور دارند ولی این تمام کار نیست چون هر بازیکن می تواند یک کارت از دست خود بازی کرده و قدرت نیروهای خود را در آن لحظه افزایش دهد و پیروز میدان شود.

خرید-بازی-blood-rage

در صورت پیروزی در هر جنگ مقداری امتیاز با نام Glory به بازیکن داده می شود و هم چنین گنجی که در آن منطقه قرار دارد را تصاحب می کند. در نهایت در انتهای بازی برنده کسی است که Glory بیشتری داشته باشد.

 

روش انجام بازی

بازی به طور کلی به سه Age یا دوره تقسیم می شود که در هر کدام از این 3 دوره در هر راند می توانید 5 حرکت در نوبت خود انجام دهید. در ابتدای هر دوره کارت های مربوط به آن دوره در اختیار بازیکنان قرار می گیرد و بازیکنان بعد از انتخاب 6 کارت به صورت گردشی بازی خود را آغاز می کنند. کارت های بازی شامل ماموریت ها، آپگرید ها و جنگ است که هر کدام در جای خود بازی می شوند.

5 حرکتی که بازیکنان در هر نوبت می توانند انجام دهند شامل موارد زیر است:

  • اضافه کردن نیرو به زمین بازی
  • حرکت دادن نیروهای موجود در زمین بازی از یک نقطه به نقطه دیگر
  • به روز رسانی نیرو ها
  • اعلام جنگ در یک منطقه
  • اضافه کردن کارت ماموریت

صفحه-بازیکن-بازی-blood-rage

به هر یک از بازیکن ها یک صفحه اختصاصی داده می شود که در آن توضیح داده شده است که برای انجام هر یک از حرکات 5 گانه بالا چه هزینه ای باید بپردازند. این هزینه از Rage بازیکنان مصرف می شود که در ابتدای بازی 6 است و می توان آن را در طول بازی افزایش داد.

کارت های آپگرید شاید مهمترین کارت های هر بازیکن باشد. مثلا با استفاده از این کارت ها می توان قدرت نیروها را افزایش داد یا در شرایط خاصی بتوان از نیروی خاصی استفاده کرد. کارت هایی با نام Monster هم وجود دارند که هیولاها را به بازی اضافه می کنند.

کارت-بازی-فکری-blood-rage

در هر دوره یکی از مناطق نابود می شود و در ادامه بازی دیگر قابل استفاده نخواهد بود. این مناطق به صورت تصادفی انتخاب می شوند. همچنین نیروهایی که در جنگ بمیرند به Valhalla منتقل شده و در شروع دوره بعدی مجددا به بازیکنان داده می شود پس از حیث تعداد نیرو مشکلی وجود نخواهد داشت.

کارت-بازی-blood-rage

تمامی حرکت ها در بازی به صورتی انجام می شود که همه می فهمند شما چه کاری قرار است انجام دهید ولی ماموریت ها از این قاعده مستثنی هستند و فقط در انتهای هر دوره باید ماموریت خود را رونمایی کنید.

 

طراحی بازی

اولین چیزی که بعد از باز کردن جعبه بازی Blood Rage توجه شما را جلب می کند، فیگورهایی است که برای انجام بازی قرار داده شده اند. جزییات بسیار زیادی که در این فیگور ها گنجانده شده است که حتی برای بازیکنانی که بازی Blood Rage را چندین بار بازی کرده اند هم ممکن است تازگی داشته باشد. این جزییات در حد قرار دادن یک چاقوی کمری برای یک Warrior تا دارا بودن کوچکترین جزییات پرچم قرار داده شده در دست یک Leader تنوع دارد. کشتی هر قبیله نیز بسیار با دقت ساخته شده است و از دیدن آن لذت می برید. علاوه بر نیروهای معمولی که هر بازیکن دارد، هیولاهایی نیز در بازی وجود دارد که با استفاده از کارت ها به بازی احضار می شوند و جز نیروهای شما قرار می گیرند. جنس فیگور ها بسیار خوب است. همیشه می ترسیدم که فیگور ها دچار شکستگی شود ولی بعد از افتادن چند باره آن ها از روی میز بر روی سطح سرامیکی یا سنگی مشکلی در ظاهر فیگورها به وجود نیامد.

فیگورهای-بازی-blood-rage

یکی از مشکلاتی که شاید بعدا گریبان گیر شما شود، جمع آوری قطعات بازی و قرار دادن آن ها در جعبه باشد. پیشنهاد می کنیم حتما زیپ کیپ به اندازه کافی تهیه کنید تا با این مشکل راحت تر دست و پنجه نرم کنید.

در این بازی خبری از توکن های بی شمار و مختلف همانند بازی های استراتژی دیگر نیست و از توکن ها بیشتر به عنوان نشان گر استفاده می شود ولی کارت های مختلف با طراحی های بسیار جالب، جای خالی توکن ها را پر کرده است و برای دیدن همه کارت های بازی نیاز به چندین دور بازی کردن است. یک نکته بسیار مهم در بازی Blood Rage این است که شاید تعداد کارت هایی که به تنهایی بتوانند در روند بازی تغییر ایجاد کنند، از تعداد انگشتان دست نیز کمتر باشید ولی وقتی دسته ای از کارت ها نه در یک دوره بلکه در طول تمام بازی را در نظر بگیریم و آن ها را با هم ترکیب کنیم، قدرت خارق العاده ای به بازیکن می دهد. برای اینکه این موضوع را بهتر تفهیم کنیم اجازه دهید، مثالی بزنیم:

در بازی Blood Rage هر نیرویی که می میرد به Valhalla می رود و به نوعی کشته می شود. ماموریت هایی در هر 3 دوره وجود دارد که برای کامل شدن آن ها باید حداقل 4 نیرو کشته شده در جنگ داشته باشید. فرض کنید در دوره اول این ماموریت ها را بازی کرده باشید و این ماموریت را با موفقیت به اتمام برسانید. در دوره دوم کارتی وجود دارد که باعث می شود که به ازای هر نیرویی که از Valhalla زنده می شود هم امتیازی جداگانه به شما داده شود. در دوره سوم هم اگر نیروهای شما توسط Ragnarok کشته شوند، ترکیبی از تمامی امتیاز ها را خواهید گرفت. امتیازات در این حالت بسیار زیاد خواهد بود به طوری که باختن در جنگ ها بیشتر از پیروزی در جنگ باعث برنده شده بازیکن در انتهای بازی خواهد شد.

فیگورهای-بازی-blood-rage-2

این یک مثال از استراتژی هایی بود که می توان در هنگام استفاده از کارت ها در بازی Blood Rage در نظر بگیرید. حالا به ترکیب 80 کارت بازی فکر کنید که چه استراتژی های مختلف و خلاقانه دیگری را می توان در آن گنجاند.

 

بسته های توسعه بازی

به طور کلی تا به حال 3 بسته توسعه برای بازی Blood Rage طراحی شده است که به اختصار آن ها را معرفی خواهیم کرد:

 

5th Player Expansion

از آنجایی که بازی برای حالت 2 الی 4 نفره طراحی شده است، اگر بخواهید که نفر پنجمی به بازی اضافه کنید از این بسته استفاده می کنید. تغییری در قوانین بازی ایجاد نمی شود.

بسته-توسعه-بازی-blood-rage

Mystics Of Midgard

یکی از جذاب ترین بسته های توسعه بازی که تعدادی هیولا و موجود باستانی به همراه کارت های اختصاصی آن ها را به بازی Blood Rage اضافه می کنند.

بسته-توسعه-بازی-blood-rage-2

Gods Of Asgard

بسته توسعه خدایان Blood Rage تغییرات اساسی در قوانین بازی به وجود می آورد. در ابتدای بازی 2 خدا به بازی اضافه می شوند و هر کدام در یکی از مناطق 8 گانه به صورت تصادفی قرار داده می شوند. وجود هر خدا در منطقه باعث می شود که قوانین جنگ، باخت و پیروزی تغییر یابد. مثلا وجود Odin در منطقه ای باعث می شود که گنج آن منطقه دو برابر شود و یا وجود Tyr باعث می شود که قدرت همه نیرو ها صفر شود و فقط کارت ها عامل پیروزی یا باخت باشند. توضیه می کنیم که اگر فقط قصد خرید یک بسته توسعه از بازی Blood Rage را دارید، بسته God Of Asgard را تهیه کنید.

 

حرف آخر

در تجربه چندین باره بازی Blood Rage هیچ باری احساس خستگی و کسالت نمی کنید. بازی Blood Rage بسته به حرفه ای بودن یا مبتدی بودن بازیکنان بین 2 الی 3 ساعت برای اتمام بازی زمان می برد ولی در این بین هیچ وقت حوصله شما سر نمی برد و دیدن مبارزه دیگران یا تفکرات آن ها در صفحه بازی در زمانی که منتظر نوبت خود هستید، لذت بخش است. از آن جایی که همه بازیکنان در یک صفحه بازی می کنند و کارهای آن ها به شدت بر روی یک دیگر تاثیر می گذارد، تعامل در بازی مهم است و حتی شاید به سبک بازی های قدیمی بتوان اتحاد های نانوشته نیز به وجود آورد ولی یادتان باشد که هیچکدام از این اتحاد ها قرار نیست باقی بماند و در آخر فقط یک نفر پیروز خواهد بود.

حرکت دادن نیروها در بازی Blood Rage بسیار مهم است. یکی از استراتژی هایی که در این بازی مورد استفاده من است، حرکت های نامنظم نیرو ها در صفحه و در نهایت جمع کردن آن ها در زمان درست در نقطه درست است. انجام ماموریت ها در بازی از جنگیدن مهم تر است و بازیکن های دیگر همیشه سعی می کنند که ماموریت شما را به خطر بیاندازند پس باید حرکاتی انجام داد که امکان پیش بینی را از بازیکن ها سلب کرد.

و در نهایت سوال مهم تر. آیا Blood Rage بازی خوبی است ؟ قطعا می توان گفت که بازی Blood Rage از اصولی تبعیت می کند که بازیکن های حرفه ای که با بازی های Eric Lang آشنایی دارند، متوجه شباهت های آن ها می شوند. به طور کلی بازی Blood Rage بازی خوبی است و نمی توان به آن صورت باگی در آن پیدا کرد ولی هیچ بازی خالی از مشکل نیست! بهتر است در مورد Blood Rage بگوییم که نقاط قوت آن به قدری زیاد است که می توان نقاط ضعفش را نادیده گرفت.

می توانید سوالات خود را در مورد بازی Blood Rage در قسمت نظرات بپرسید و در اولین فرصت به شما جواب خواهیم داد. نظر شما در مورد Blood Rage چیست؟

برای خرید بازی Blood Rage به اینجا مراجعه نمایید.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

تجربه بازی زیر خاکی

تجربه بازی زیر خاکی

در این پست در مورد بازی زیرخاکی صحبت کرده ایم و بازی های مشابه با آن را به شما معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *