معرفی بازی Azul: Joker Tiles و روش انجام بازی

بدون شک بازی Azul یکی از بهترین بازی هایی است که می توان به خانواده ها معرفی کرد. چرا؟ جواب این سوال را کسانی می توانند بدهند که این بازی را انجام داده اند ولی اگر از من بپرسید تایل های رنگارنگ بازی Azul آن قدر جذاب است که حتی افرادی را که بردگیم و بازی رومیزی را برابر با منچ و مار و پله می دانند را به راحتی جذب می کند.

ولی در اینجا صحبت ما در مورد خود بازی Azul نیست و می خواهیم روش انجام بازی Azul به همراه اکسپنشن Joker Tiles را با یکدیگر یاد بگیریم. در این مطلب فقط تغییراتی که در زمان اضافه کردن بسته توسعه Joker Tiles به بازی اضافه می کند را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

 

مشخصات بازی

نوع: خانوادگی

مکانزیم های بازی: قرار دادن کاشی

تعداد بازیکن: 2 الی 4 نفر

سن بازیکن: +10

مدت زمان بازی: 30 الی 60 دقیقه

سختی بازی: متوسط

کیفیت قطعات: عالی

 

چیدمان اولیه

در بازی 3 و 4 نفره از هر رنگ کاشی ها، 2 عدد کم کنید و از بازی خارج کنید. 10 عدد کاشی های Joker را به بازی اضافه کنید.

در بازی 2 نفره از هر رنگ کاشی ها، 1 عدد کم کنید و از بازی خارج کنید. 5 عدد از کاشی های Joker را به بازی اضافه کنید.

قرار دادم کاشی های azul: Joker tiles در بسته

 

روش انجام بازی

در فاز اول که برداشتن کاشی ها است، شرایط زیر به وجود می آید:

در نوبت خود می توانید تمامی کاشی های Joker را از یکی از کارخانه ها یا وسط میز بردارید. در این صورت می توانید کاشی ها رنگ دیگری را نیز از همان محل بردارید. یعنی در یک نوبت 2 نوع کاشی بر خواهید داشت ( کاشی های Joker و کاشی های رنگ دیگر ).

در قسمت قرار دادن کاشی ها در Pattern های خود در یک ردیف، ممکن است Joker به همراه یک رنگ دیگر قرار بگیرد.

قرار دادن کاشی ها در صفحه azul: Joker tiles

در فاز دوم که قرار دادن کاشی ها بر روی دیوار است، شرایط زیر به وجود می آید:

در زمان قرار دادن کاشی ها اگر در آن ردیف یکی از کاشی های Joker قرار داشته باشد، ترتیب کاشی ها به صورتی عوض می شود که کاشی Joker در ابتدای صف قرار بگیرد. سپس کاشی Joker بر روی یکی از خانه ها قرار داده می شود.

اگر در آن ردیف فقط کاشی های Joker وجود داشته باشند، می توان کاشی Joker را بر روی هر رنگی به دلخواه قرار داد.

اگر در آن ردیف کاشی رنگی دیگر وجود داشته باشد، کاشی Joker بر روی دیوار همان رنگ قرار داده می شود.

جا به جایی کاشی های azul: Joker tiles

 

قوانین دیگر

اگر کاشی Joker یکی از رنگ های روی دیوار را اشغال کرده باشد، نمی توانید از آن رنگ مجددا در همان ردیف قرار دهید.

ممکن است در یک ردیف افقی یا عمودی روی دیوار تعداد مختلفی کاشی Joker قرار داشته باشد که مشکلی ندارد.

در پایان بازی کاشی های Joker جز هیچ کدام از رنگ ها محاسبه نمی شود. مثلا اگر شما 4 کاشی آبی رنگ و 1 کاشی Joker بر روی دیوار آبی داشته باشید، 10 امتیاز اضافه برای داشتن 5 کاشی از یک رنگ را دریافت نخواهید کرد.

 

حرف آخر

قطعا بعد از دریافت اکسپنشن Joker Tiles از حجم بسته شگفت زده خواهید شد. یک زیپ کیپ به همراه 10 عدد کاشی شفاف و در نهایت دفترچه کوچک راهنما. بسته Joker Tiles به شدت کمیاب است و به عنوان Promo Tiles شناخته می شود. در تجربه من از استفاده کاشی های Joker گیم پلی بازی تغییر محسوسی داشت. استفاده از این بسته باعث می شود که در بعضی مواقع که قصد دارید بازی را سریع به اتمام برسانید و از گرفتن امتیاز توسط بازیکن های دیگر جلوگیری کنید، بسیار مثمر ثمر خواهد بود. در کل شاید استفاده از نام ” بسته توسعه ” برای این محصول آن چنان واقعی نباشد ولی خرید این بسته به تمام کسانی که Azul را دارند، پیشنهاد می شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این بازی می توانید به صفحه آن در سایت BGG  مراجعه کنید.

برای خرید بازی Azul: Joker Tiles می توانید به فروشگاه بازی نوین مراجعه کنید.

[product id=”1149″]

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

2 دیدگاه

 1. با عرض سلام
  یکی از سایتها یه بخشی رو فراهم کرده بود به اسم پیدا کردن هم بازی که بردگیم بازای هر شهر میتونستن از اون طریق همو پیدا کنن که این خیلی عالی بود و میتونستیم بدون رفتن به کافه بازی ، گیمرای خوب شهرمون رو پیدا کنیم و با بازی هایی که هر کدوم از ما داشت میتونستیم اوقات خوشی رو رقم بزنیم
  متاسفانه دیگه اون سایت به این کار خودش ادامه نداد و اصلا اون بخش رو رها کرده
  از شما خواهش میکنم لطفا یه همچین بخشی در سایت راه اندازی کنین تا افراد مستعد بازی در هر شهر بدون پول خرج کردن های زیاد در کافه بازی ها بتونن با بازی های شخصی خودشون دوستان جدیدی پیدا کنن و دورهمی های بردگیمی راه بندازن
  حالا مثلا میشه هر کسی شماره تلفنش یا آی دی تلگرامش یا هرچیزی دیگه رو بزاره که بتونن افراد هر شهر همو پیدا کنن و با هم ارتباط برقرار کنن
  لطفا نظر بنده رو مورد توجه قرار بدین
  خیلی ممنون

  • سلام و شب بخیر.
   با توجه به قیمت های بالای بازی ها، حرکت بسیار خوب و پسندیده ای هستش. در موردش فکر می کنیم تا ببینیم به چه شکلی میشه این موضوع رو توی سایت راه اندازی کرد.
   حتما اطلاع رسانی انجام میشه.
   ممنون بابت نظرتون.
   فکر می کنم نیاز هست به یه چنین فضاهایی برای به اشتراک گذاشتن بازی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *