معرفی بازی Pandemic: Fall Of Rome

معرفی-بازی-pandemic-fall-of-rome

در این مطلب قصد داریم در مورد Pandemic: Fall Of Rome با شما صحبت کنیم.

شاید کمتر کسی باشد که در دنیای بازی‏های رومیزی وارد شده باشد و نام بازی Pandemic را نشنیده باشد. همان بازی که در آن یک گروه بسیج می ‏شوند تا جهان را از شر چهار بیماری خطرناک که دائم در حال گسترش هستند، نجات دهند. همان بازی که از آن به عنوان سمبل بازی‏های همکاری مشترک یاد می‏ شود.

جعبه-بازی-pandemic

 

معرفی سری بازی های Pandemic

اگر شما تاکنون با سری بازی های Pandemic آشنا نشده‏ اید، کمی برایتان توضیح می ‏دهم. در بازی پندمیک چهار ویروس خطرناک در حال گسترش در سطح جهان هستند. حال شما و اعضای گروهتان که هر کدام مهارت‏های خاصی دارا هستید، باید این بیماری‏ها را کنترل کنید و از همه مهم‏تر، داروی هر چهار بیماری را پیدا کنید تا برنده‏  بازی شوید و در واقع بازی را شکست دهید. در این مسیر هر بازیکن در نوبت خودش باید چهار اکشن از بین 8 اکشن موجود را انجام دهد که عبارتند از:

  • حرکت کردن از یک شهر به شهر دیگر
  • سوزاندن کارت یک شهر و رفتن به آن شهر
  • سوزاندن کارت شهری که بازیکن در آن قرار دارد و رفتن به هر شهر دلخواه
  • حرکت از یک ایستگاه تحقیقاتی به یک ایستگاه تحقیقاتی دیگر
  • از بین بردن یک مکعب از یک بیماری از شهری که بازیکن داخل آن قرار دارد
  • ساخت ایستگاه تحقیقاتی در یک شهر با سوزاندن کارت همان شهر
  • مبادله‏ی کارت یک شهر با یک بازیکن دیگر با این شرط که هر دو بازیکن در آن شهر باشند
  • پیدا کردن داروی یک بیماری با جمع ‏آوری 5 کارت شهر همرنگ با آن بیماری (در یک ایستگاه تحقیقاتی)

 

قابلیت نقش ها

هر بازیکن یک نقش داراست که مهارت خاصی نصیب او خواهد کرد (که در واقع هر مهارت یکی از قوانین بازی را نقض می‏کند). مثلا یکی از بازیکنان مهندس است و برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی نیازی به سوزاندن کارت شهر ندارد. یا مثلا یکی دیگر از بازیکنان متخصص جابجایی است و می ‏تواند به عنوان یکی از اکشن‏های خودش مهره‏ بازیکنان دیگر را جابجا کند، یا محقق که می‏ تواند کارت هر شهری را به بازیکنان دیگر بدهد و نیازی نیست که آن دو بازیکن در شهر مورد نظر باشند.

بعد از اینکه بازیکن نوبتش را بازی کرد، دو کارت شهر برمی‏ دارد و در دستش قرار می‏ دهد. اگر در این 2 کارت، کارت اپیدمیکی موجود باشد، موجب گسترش یک بیماری خواهد شد. در این حالت یک شهر به یک بیماری مبتلا می‏شود و سپس کارت تمام شهر‏هایی که تا آن زمان به بیماری مبتلا شده‏اند بر خورده و دوباره روی دسته‏ی کارت‏های شهر قرار می‏ گیرند و در نوبت‏های بعدی باز هم رو می‏ شوند. به این ترتیب بیماری در شهرهای موجود گسترش پیدا می‏ کند. اگر شهری دارای 3 مکعب از یک بیماری باشد و باز هم مکعبی به آن اضافه شود، به جای اضافه شدن به آن شهر، به تمام شهر‏های اطراف آن شهر مکعب اضافه می‏کنیم و به اصطلاح یک Outbreak اتفاق افتاده است.

حال تصور کنید که یکی از آن شهرهای مجاور خودش دارای سه مکعب باشد، در این صورت در آن شهر هم یک Outbreak اتفاق می‏ افتد و …. .

صفحه-بازی-pandemic

 

روش بردن در بازی Pandemic

راه‏ بردن بازی پیدا کردن داروی هر 4 بیماری است اما راه‏های باختن بازی زیاد است: تمام شدن کارت‏های شهر، تمام شدن مکعب‏های یک بیماری، اتفاق افتادن تعداد مشخصی اوت بریک. درجه‏ ی سختی بازی را تعداد کارت‏های Epidemic که در ابتدای بازی در کارت‏های شهر قرار داده می‏شود تعیین می‏کند که حداقل 4 و حداکثر 6 عدد است. این ها قوانین بازی اصلی Pandemic هستند که در واقع هسته‏ اصلی تمامی بازی‏های Pandemic را شکل می ‏دهند.

جعبه-بازی-pandemic-fall-of-rome

 

معرفی بازی Pandemic: Fall Of Rome

بازی Pandemic که امروز معرفی می‏کنم، نسخه‏ “سقوط رُم” ( Pandemic: Fall Of Rome ) نام دارد. در این نسخه، خبری از بیماری ها نیست، بلکه هدف بازیکنان مقابله با 5 قبیله‏ شورشی است از سراسر اروپا به پا خواسته ‏اند تا رُم را تصرف کنند. بازیکنان در نقش فرماندهانی هستند که باید سعی کنند با هدایت نیروهای نظامی و ساخت پایگاه‏، این 5 قبیله را کنترل کرده و با مذاکره با آن‏ها، به توافق برسند و شورش آن‏ها را آرام کنند. هر یک از پنج قبیله دارای یک مرکز هستند که در ابتدای بازی تمام مکعب‏های آن رنگ در این مرکز قرار داده می ‏شود.

برای هر قبیله یک مسیر از شهر مرکزی به سمت رُم رسم شده است که در واقع مسیر حرکت نیروهای آن قبیله به سمت رُم را تعیین می‏ کند. در این بازی بر خلاف بازی اصلی Pandemic، در زمان رو شدن کارت یک شهر جهت اضافه شدن مکعب، مکعب‏ ها به جای اضافه شدن به آن شهر، از آن شهر شروع می‏ کنیم و در مسیر مشخص شده به سمت مرکز آن قبیله پیش می‏رویم، هرگاه به نیروهای آن قبیله رسیدیم، مکعب‏ها را به شهر بعدی آن مسیر اضافه می‏کنیم. به همین دلیل بازیکنان همیشه باید سعی کنند مسیر حرکت یک قبیله مخصوصا به سمت شهر رُم را کنترل کنند.

قبیله-های-بازی-pandemic-fall-of-rome

 

قوانین جدید

چنانچه شهری در تصرف نیروهای شما باشد و کارت آن شهر رو شود، به جای اضافه شدن مکعب به آن شهر، شما یکی از نیروهای خودتان را در راه دفاع از آن شهر از دست می‏ دهید اما مکعبی هم به آن شهر اضافه نخواهد شد. البته اگر در آن شهر پایگاه یا قهرمانی نباشد، تمام نیروهای آن شهر از دست می ‏روند. نیروهای شما در ابتدای بازی تماما در دسترس نیستند و شما باید با ساخت پایگاه و فراخوانی نیروها آن‏ها را به صفحه اضافه کنید.

در ادامه ممکن است این نیروها در جنگ با شورشی ها کشته شوند و نیاز باشد که باز هم نیرو به صفحه اضافه کنید. طریقه از بین بردن مکعب‏های شورشی در بازی Pandemic Fall Of Rome با پندمیک اصلی تفاوت دارد. در بازی Pandemic اصلی، شما به عنوان یک اکشن می‏توانید یک مکعب بیماری را از یک شهر حذف کنید، اما در این بازی شما باید به عنوان یک اکشن، با نیروهایی که در یک شهر دارید به مبارزه با مکعب‏های آن شهر بپردازید.

روش-انجام-بازی-pandemic-fall-of-rome

 

نقش تاس ها در Fall Of Rome

شکل مبارزه به این صورت است که شما باید به تعداد نیروهایی که در آن شهر دارید تاس بردارید و پرتاب کنید (حداکثر 3 تاس). در هر کدام از وجه‏ های تاس علامتی است یا مکعب است یا شکل سرباز و یا ترکیبی از هر دو و یا علامت مخصوص فعال شدن قابلیت قهرمان شما.

علامت مکعب به معنی کشته شدن یک مکعب در آن شهر است و علامت سرباز به معنی کشته شدن نیروی شما. علامت مخصوص فعال شدن قابلیت قهرمان شما باعث می ‏شود مهارت خاص قهرمان شما فعال شود و شما بتوانید از آن بهره ببرید.

مثلا فرض کنید در یک شهر 5 مکعب وجود دارد (3 مکعب سفید و 2 مکعب سبز)، و شما 3 نیرو در آن شهر دارید. 3 تاس پرتاب می‏کنید : یک مکعب، یک مکعب و سرباز و یک علامت مخصوص دریافت می‏کنید. پس 2 مکعب از آن شهر حذف می‏کنید و یکی از نیروهای خودتان را هم از بازی حذف می ‏کنید. همچنین قابلیت مخصوص قهرمان خودتان را هم استفاده می‏کنید.

نقش-های-بازی-pandemic-fall-of-rome

 

اکشن های ویژه در بازی Pandemic: Fall Of Rome

اکشن‏های هر بازیکن تقریبا شبیه به همان پندمیک اصلی است:

 • حرکت کردن از یک شهر به شهر دیگر
 • حرکت از یک شهر بندری به یک شهر بندری دیگر
 • جنگ برای از بین بردن شورشی ها
 • ساخت پایگاه
 • فراخوانی نیرو
 • تبادل کارت
 • مذاکره و آرام کردن شورش

بر خلاف پندمیک اصلی که برای پیدا کردن داروی هر بیماری نیاز به 5 کارت داریم، در نسخه Pandemic: Fall Of Rome برای رسیدن به توافق با هر قبیله نیاز به تعداد کارت متفاتی است، مثلا قبیله آبی رنگ تنها به 3 کارت نیاز دارد.

یکی از راه‏های اصلی که بازیکنان می‏ بازند این است که در شهر رُم یک  Outbreak اتفاق بی‏افتد. پس هدف مهم بازیکنان کنترل شورشی‏ها و جلوگیری از رسیدن آن‏ها به شهر رُم است.

 

حرف آخر

در یک جمع‏ بندی بازی Pandemic: Fall Of Rome همان هسته‏ بازی پندمیک است در یک لباس جدید و با یک مکانیزم جدید. این مکانیزم جدید همان نزدیک شدن تدریجی شورشی‏ها به شهری است که کارت آن رو می‏ شود. با رو شدن کارت یک شهر، شما با شروع از آن شهر، در مسیر مشخص شده بر روی نقشه شروع به عقب رفتن به سمت مرکز آن قبیله می‏کنید و وقتی به اولین خانه‏ ای رسیدید که مهره ‏های آن قبیله در آن قرار داشت، مکعب ‏های جدید را به شهر بعدی در مسیر اضافه می ‏کنید. به این ترتیب، هرچه از بازی بگذرد، قبیله‏ ها به رُم نزدیک‏تر می ‏شوند.

همین امر نیاز به استراتژی‏های جدیدی را ایجاد می‏کند که با پندمیک اصلی متفاوت است. در این بازی استراتژی‏ شما ایجاد شکاف بین نیروهای یک قبیله در مسیر آنها به سمت رُم است. اما در Pandemic اصلی، هدف بیشتر کنترل میزان گسترش بیماری ‏هاست. تم جدید بازی خیلی بر روی آن نشسته و تجربه‏ جدیدی از بازی را حتی برای کسانی که پندمیک اصلی را تجربه‏ کرده‏ اند ایجاد می‏ کند. مکانیزم جدید اضافه کردن سرباز به بازی Pandemic: Fall Of Rome بسیار جالب توجه است به نوعی که در این بازی بر خلاف پندمیک اصلی که قهرمان خود شما هستید و تمام کارها را خودتان انجام می دهید، در این بازی، قهرمان شما صرفا در نقش جابجا کننده این نیروها فعالیت می‏ کند (حداکثر 3 نیرو را با خود جابجا می‏کند) و در زمان رو شدن وجه خاص تاس قابلیت خاص آن قهرمان فعال می‏ شود. البته علاوه بر قابلیت مخصوص، هر قهرمان دارای یک قابلیت همیشگی نیز هست.

قابلیت‏های قهرمانان نیز جالب توجه و تماتیک است. مثلا یکی از آن‏ها یک الهه است که می ‏تواند آینده را ببیند (از طریق مشاهده چند کارت بالایی دسته کارت‏های شهر) ، یا یکی از آن‏ها یک جنگجوی افسانه‏ ای ست که باعث می‏ شود میزان تلفات شما در جنگ یک عدد کم شود.

در انتها، بازی Pandemic: Fall Of Rome بسیار جذاب را به تمامی شما عزیزان، حتی کسانی که بازی پندمیک را تجربه‏ کرده‏ اند توصیه می‏ کنیم. تجربه‏ این بازی با پندمیک اصلی متفاوت است و مطمئنا به اندازه کافی با بازی اصلی متفاوت هست که ارزش قرار گرفتن در قفسه‏ بازی کسی که پندمیک را در قفسه‏ اش دارد، داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بازی Pandemic: Fall Of Rome می توانید به صفحه این بازی در BGG مراجعه کنید.

همچنین برای خرید بازی Pandemic: Fall Of Rome به اینجا مراجعه کنید.

نیما مسقدی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف، عاشق و دلباخته بردگیم ، تقریبا 90 درصد اوقات فراغتم مشغول بردگیم بازی کردن هستم اون 10 درصد هم دارم میگردم ببینم چه بردگیمی بازی کنم! بازی کنید که زندگی یه بازیه!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

2 دیدگاه

 1. جهان پیکسل

  مثل همیشه اقا نیما عالی بود

 2. خیلی مطلب خوبی بود. جزییات این نسخه جدید انقدر جالبه که بدم نمیاد که پندمیک اصلی رو بفروشم و این رو بگیرم.
  نظر شما چیه؟
  شما میارین بازی رو ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *