معرفی بازی ماتیکان

 

معرفی-بازی-ماتیکان

بازی ماتیکان داستانی اسرار آمیز را در دل خود جا داده است. در زمان های قدیمی راهبی به نام Tybor Kwelein کتابی با موضوع رازهای گیتی نوشته بود. کتابی که در آن جتگلی عجیب، قلمرو حیوانات مختلف، قارچ ها و حشرات شرح داده شده بود. تمام بزرگان آن دوره برای یافت راز هستی به این کتاب مراجعه می کردند و چیزی نبود که در این کتاب یافت نمی شد. ولی دست روزگار بی صدا و آرام کتاب را ورق ورق کرد و هر کدام از این ورق ها را به گوشه ای از کتابخانه ها و گنجه ها انداخت.

حالا نوبت شما صحافان است تا این کتاب اسرار آمیز را از این برگه های جدا از هم بسازید و حزوه ای از دل این کاغذ پاره ها در آورید. صد البته که کتاب باستانی هیچ وقت به شکل قبل درست نخواهد شد ولی شما می توانید کتابچه ای از کاغذهای جدا شده بسازید و تحسین شوید، طوری که هیچ صحافی در دنیا تحسین نشده و نخواهد شد.

برای خرید بازی ماتیکان می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید تا با بهترین قیمت این بازی جذاب را تهیه کنید.

خرید بازی ماتیکان

 

بازی ماتیکان

قبل از اینکه در مورد بازی ماتیکان صحبت کنیم، بهتر است در مورد اتفاقی هیجان انگیز در مورد بازی ماتیکان بگوییم. بازی ماتیکان اولین بازی در ایران است که قبل از عرضه جهانی و با لایسنس Bombyx منتشر می شود. در زمان نگارش این مقاله، بازی ماتیکان که نام اصلی آن Codex Naturalis است فقط در کشور فرانسه توسط Bombyx منتشر شده و گروه مستفیل به عنوان شریک تجاری Bombyx قرار است این بازی را در ایران منتشر کند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد بازی Codex Naturalis به دست آورید، می توانید به صفحه این بازی در سایت BGG مراجعه نمایید.

داستان بازی ماتیکان در مورد کتابی است که در زمان های دور توسط راهبی نوشته شده بود و در طول زمان ورق های آن از هم جدا شدند و حال حاضر نشانه ای از آن کتاب نیست و فقط برگه ها به عنوان کارت های بازی در اختیار بازیکنان قرار دارد. بازیکنان در طول بازی سعی می کنند با چسباندن این ورق های پاره (کارت های بازی) به یکدیگر یک جزوه از آن کتاب بسازند و با قرار دادن کارت ها به شکل های مشخصی، امتیازاتی کسب کنند. برنده بازی کسی است که در پایان بازی بیشترین امتیاز را کسب کند.

 

خرید-بازی-ماتیکان

روش انجام بازی ماتیکان

بازی ماتیکان شامل 3 دسته کارت معمولی، طلایی و ماموریت است. در ابتدای بازی هر بازیکن یک توکن با رنگ مشخصی انتخاب کرده و بر روی صفحه امتیاز شمار قرار می دهد. به هر بازیکن به صورت تصادفی یکی از 6 کارت شروع کننده داده می شود. کارت شروع کننده در واقع همان شیرازه جزوه ای است که شما باید با استفاده از آن جزوه خود را بسازید و در واقع تمامی کارت هایی که بازی می کنید به این کارت متصل می شوند.

سپس به هر بازیکن 2 کارت معمولی، 1 کارت طلایی و 2 کارت ماموریت داده می شود. در کنار میز بازی هم دسته کارت های معمولی، طلایی و ماموریت قرار داده می شود. از دسته کارت های معمولی و طلایی هر کدام 2 کارت به رو در کنارشان قرار داده شده و از دسته کارت ماموریت هم 2 کارت ماموریت رو می شود. این کارت های ماموریت، ماموریت های مشترک بین بازیکنان است و در انتهای بازی بر اساس آن ها به همه بازیکنان امتیاز داده می شود.

سپس 2 کارت ماموریت به هر بازیکن داده شده و بازیکنان یکی را انتخاب کرده و مخفیانه پیش خود نگه می دارند. این کارت ماموریت خصوصی بازیکن است و در انتهای بازی، با رو شدن آن امتیازاتی به بازیکن داده می شود.

چیدمان-بازی-ماتیکان

چیدمان بازی در همینجا به اتمام می رسد.

 

معرفی کارت های بازی ماتیکان

کارت های بازی دو دسته هستند. معمولی و طلایی. در پشت کارت های طلایی، خطوط طلایی براق وجود دارد که آن ها را از کارت های معمولی متمایز می کند. بر روی کارت های معمولی و طلایی بازی یک یا چند علامت پروانه، قارچ، گیاه و حیوان قرار دارد که منابغ بازی هستند. بر روی بعضی از کارت ها، اعدادی در پرچم قرار داده شده که امتیاز آن ها را مشخص می کند و در زیر کارت های طلایی منابعی قرار داده شده که در صورت داشتن آن ها می توانید کارت را بازی کنید.

معرفی-کارت-های-بازی-ماتیکان

در پشت کارت های بازی در قسمت وسط آن ها هم یک منبع قرار داده شده است. شما می توانید از پشت یا روی کارت برای بازی کردن استفاده کنید و بازی کردن آن ها به هر سمت اختیاری است.

مفهوم دیگری در مورد کارت ها به نام گوشه های پنهان یا پیدا وجود دارد که قسمت اصلی گیم پلی بازی را تشکیل می دهد. گوشه پیدا ، گوشه ای است که در یک یا چند سمت گوشه های کارت با رنگ سفید مشخص شده است. گوشه پنهان گوشه ای است که در یک یا چند سمت کارت وجود ندارد. در طول بازی ما باید کارت ها رو طوری بر روی هم قرار دهیم که یک یا چند گوشه پیدا را بپوشانند. شما نمی توانید با استفاده از 1 کارت، دو گوشه از یک کارت دیگر را بپوشانید.

طریقه-گذاشتن-کارت-های-بازی-ماتیکان

 

فازهای بازی

در هر دور بازیکن یکی از 3 کارت خود را انتخاب کرده و به یکی از گوشه های پیدا کارت های بازی شده در جلوی خودش اضافه می کند و در واقع شروع به وصل کردن کارت ها به کارت های دیگر می کند. سپس یک کارت دیگر از 4 کارت رو شده در کنار میز بازی را به دست خود اضافه می کند. بازیکن می تواند یکی از کارت های بالای دسته کارت های معمولی یا طلایی را نیز به دست خود اضافه کند.

سپس در صورت امکان، امتیازی که از بازی کردن کارت بر روی کارت خود را گرفته در صفحه امتیاز شمار بالا می برد و سپس نوبت نفر بعدی است.

بازی-کردن-کارت-های-طلایی-بازی-ماتیکان

3 نوع امتیاز گیری در بازی وجود دارد:

 • گرفتن امتیاز های ثابت بر روی کارت در صورت داشتن شرط بازی کردن.
 • گرفتن امتیاز به ازای گوشه های پوشانیده شده توسط کارت بازی شده
 • گرفتن امتیاز بر اساس تعداد وسایلی که در جزوه شما وجود دارد.

کارت-امتیاز-بازی-ماتیکان کارت-امتیاز-بازی-ماتیکان-3 کارت-امتیاز-بازی-ماتیکان-2

بازی همین طور ادامه پیدا می کند تا در نهایت یکی از بازیکنان به امتیاز 20 یا بیشتر برسد. سپس بازی تا بازیکن شروع کننده ادامه می یابد و در نهایت هر بازیکن یک دور دیگر بازی می کند و موقع گرفتن امتیاز بر اساس کارت های ماموریت است.

بعد از جمع امتیازات کارت های ماموریت، بازیکنی با بیشترین امتیاز برنده بازی خواهد بود.

 

تجربه بازی ماتیکان

همانطور که گفته شد بازی ماتیکان یک بازی کارتی است که در سال 2020 در کشور فرانسه با نام Codex Naturalis منتشر شده است. مکانیزم اصلی بازی مدیریت دست (Hand Management) و ساخت الگو (Pattern Building) است و در واقع همین دو مکانیزم ساده بازی را از یک بازی کارتی ساده فراتر می رود. از سمت دیگر بازیکنانی که این بازی را انجام داده اند، حس مشابهی با اسپلندور از بازی دریافت کرده اند که در تجربه شخصی من، چنین حسی را نداشتم و بیشتر حس منحصر به فرد بودن بازی احساس می کردم.

بازی کمی فیلر (Filler) است. (به بازی هایی که معمولا بین بازی های سنگین تر بازی می شود، Filler گفته می شود.) هر دست از بازی 20 الی 30 دقیقه زمان می برد. سرعت بازی معمولا بالاست و انرژی زیادی را به خود نمی گیرد ولی می توان به عنوان یک بازی کامل هم در نظر گرفت. چون در طول بازی شما سعی در ساخت الگوهای مختلفی می کنید که نیاز به تمرکز، انتخاب صحیح کارت ها و جایگذاری دقیق آن ها دارد که معمولا در بازی های فیلر بیشتر بر سرعت عمل و بازی کردن پشت سر هم کارت تاکید می شود تا فکر کردن برای انجام کار.

حس درست کردن جزوه ای از کتاب در تم بازی خودنمایی می کند. البته بذارید در همینجا راه Codex را از ماتیکان جدا کنیم. یکی از بزرگترین نقاط ضعف Codex که در همان مواجه اولیه با این بازی داشتم، عدم وجود داستان بازی در دفترچه بود و فقط به مقداری جملات در مورد “ساخت کتاب”، “قلمرو جنگل” و … در پشت جعبه بازی بسنده شده بود که در ماتیکان با نوشتن داستانی در دفترچه این مشکل نه تنها بر طرف شد، بلکه عمق زیادی به کارهایی که قرار است در طول بازی انجام شود، داده شد. شما در طول بازی سعی می کنید جزوه ای از آن کتاب باستانی را درست کنید. در پایان هر دست از بازی وقتی به جزوه خود نگاه می کنید، شکل متفاوتی را می بینید و حتی می توانید داستانی برای کتاب خود بسازید. مثلا یکی از دفعاتی که بازی کردم، کتابم بیشتر در مورد قارچ ها به مخاطبم اطلاعات می داد ولی دفعه بعدی کارت های گیاه و حیوان زیادی قرار داده بودم و جزوه ام شبیه فیلمنامه های Planet Earth شبکه BBC شده بود.

ترکیب حس بازی به همراه چیدمان متغیر کارت ها در کنار ماموریت های بسیار زیادی که در بازی رو می شود، تکرار پذیری بازی را تا نهایت امکان بالا می برد. در جعبه بازی 16 کارت ماموریت وجود دارد که در هر دست از بازی 2 کارت ماموریت عمومی و 1 ماموریت خصوصی رو می شود.  یعنی شما در هر دست فقط و فقط 3 کارت ماموریت را می بینید و جزوه خود را بر اساس همین کارت های ماموریت می سازید و هر بار که بازی کنید، کار متفاوتی باید انجام دهید. به همین دلیل است که در 50 دستی که این بازی را انجام دادم، هنوز حس تکراری بودن را در بازی حس نکردم.

بازی ماتیکان برای 2 الی 4 نفر طراحی شده و به جرات می توان گفت در تمام تعداد بازیکن، بازی حس و حال مشابهی دارد. البته نه کاملا مشابه. در حالت 2 نفره تمرکز شما بر روی کارهایی هست که حریفتان انجام می دهد و معمولا سعی می کنید کارت هایی که وی می خواهد بردارد را زودتر انتخاب کرده و جلوی امتیاز گیری وی را بگیرید ولی در حالت 3 و 4 نفره معمولا تمرکز شما بیشتر بر روی بازی خودتان و انتخاب بهینه ترین کارت در نوبت تان است و در واقع در حالت 4 نفره شاید به تنها چیزی که اهمیت دهید، امتیاز بازیکنان دیگر باشد و بخواهید حدودی از اینکه کی بازی به اتمام می رسد را اطلاع داشته باشید و دخالت در بازی دیگران کمی سخت به نظر می رسد. بازی دارای حالت تک نفره نیست ولی در حال تست حالت تک نفره ای هستم که در بازی های آزمایشی بسیار هیجان انگیز و چالشی بود و حتما بعدا آن را به شما معرفی خواهم کرد.

بازی به راحتی یاد گرفته می شود و شاید در ابتدای بازی کمی گیج باشید که چه کاری باید انجام دهید ولی این گیج بودن به خاطر سختی بازی نیست بلکه به این دلیل است که نمی دانید بهتر است از چه راهی امتیاز بگیرید. یاد دادن بازی به دیگران کار بسیار آسانی است و بعد از چند بار بازی کردن، اصلا نیازی به رجوع به دفترچه نخواهید داشت. با اینکه بازی بدون تم نیست ولی ممکن است بازیکنانی که تم بازی برای آن ها خیلی مهم باشد، نتوانند به راحتی با بازی ارتباط برقرار کنند. بازیکنانی که با بازی های پازل گونه مشکل دارند هم احتمالا از این بازی خوششان نیاید چون در واقع شما باید پازلی را بسازید که هیچ الگویی برای شما به جز کارت های ماموریت مشخص نشده است و ممکن است از این سبک از بازی اگر تجربه قبلی نداشته باشید، خوشتان نیاید.

 

خرید-بازی-ماتیکان

حرف آخر

بازی ماتیکان یا Codex Naturalis یکی از اتفاقات خوب بردگیمی ایران است که به زودی توسط گروه مستفیل روانه بازار خواهد شد. تجربه بازی آن قدر برای من لذت بخش بود که در حال طراحی یک حالت تک نفره برای آن هستم تا بتوانم بازی را در اوقات فراغت بازی کنم. یافتن بازی ای در بازار ایران (یا شاید جهان) که نسخه مشابهی نداشته باشد بسیار سخت است و شاید دلیل اصلی من برای ذوق زدگی انجام این بازی همین مورد باشد. بالاخره منحصر به فرد بودن هم مزایای خاص خودش را دارد. مگه نه؟!

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

خرید لایک اینستاگرام

خرید لایک اینستاگرام

خرید لایک اینستاگرام از خدمات پرفروش و پرطرفدار مای ممبر است. خرید لایک اینستاگرام تضمینی …

7 دیدگاه

 1. ای کاش بازی حالت سولو داشت

  • بازی به صورت رسمی حالت تک نفره نداره ولی یک حالت تک نفره برای بازی طراحی کردیم که امر به تایید طراح و ناشر برسه اطلاع رسانیش رو انجام خواهیم داد ولی توی تست هایی که ما کردیم، جالب بوده حالت تک نفره🙌

 2. من که خیلی دوستش داشتم. بنظرم شبیه پچورک، با معماهای هندسیش بخشی از مغز رو تقویت می‌کنه که کمتر بازی بزرگسالان روش تاکید داره 🧠😍

 3. کی بازی تموم میشه؟

  • وقتی که یکی از بازیکن ها در طول بازی به امتیاز بیست یا بیشتر برسه دور نهایی آغاز میشه. حتما مقاله رو بخونید و نظراتمون رو در مورد بازی مفصل نوشتیم🙌

 4. یکی از بازی های بسیار دوست داشتنی که با وجود شباهت هایی که به اسپلندور داره ولی خیلی عمیق تر و جذاب تر پیش میره و سیستم بسیار پخته و حساب شده ای داره

 5. توضیحات عالی بود حس خوبی داره این بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *