بجنگم یا بکارم؛ معرفی بازی Scythe

معرفی-بازی-scythe

قبل از اینکه هر حرفی بزنیم، به عکس های زیر دقت کنید. به هنر، ترکیب بندی، پرسپکتیو، پرسوناژ و هر کلمه قلمبه سلمبه ای که به ذهنتان می رسد و می توانید به هنر ارتباط دهید را در نقاشی های زیر جستجو کنید. قبل از اینکه Scythe یک بازی باشد، جلوه تمام عیاری از هنر است که در قالب یک بازی در اختیار شما قرار می گیرد. یک بازی مبتنی بر ساخت موتور محرک ( Engine Building ) که رقابت بر سر دریافت امتیاز در آن حرف اول رو می زند.

 

 

مقدمه

بازی Scythe یا داس در سال 2016 بعد از یک کمپین فوق موفق Kickstarter روانه بازار شد و در همان سال جوایز BoardGameGeek رو درو کرد. بهترین بازی سال، بهترین طراحی هنری، بهترین بازی استراتژی و بهترین بازی تک نفره جوایزی است که این بازی دریافت کرده و می توان گفت که دریافت آن ها توسط Scythe به حق درست بوده است. بازی در جهانی موازی در سال 1920 شروع می شود که جنگ جهانی تازه به اتمام رسیده و مردم سعی می کنند با استفاده از فنون کشاورزی، گرفتن قلمروهای مختلف و در نهایت جنگیدن با یکدیگر، قدرت را در سرزمین بازی به دست بیاورند. حالا این کارها به چه صورتی انجام می شود؟ اجازه دهید در مورد گیم پلی بازی بیشتر صحبت کنیم.

صفحه هر بازیکن از 2 تکه کاملا مجزا تشکیل شده که در تصویر زیر می بینید. تکه بالایی قدرت منحصر به فرد Faction یا گروهی است که برای بازی کردن انتخاب کردید. ( پنج گروه در بسته اصلی بازی برای انتخاب قرار داده شده ) و تکه دوم هم کارهایی است که می توانید در بازی انجام دهید. شما در بازی می توانید به طور کلی 8 کار مختلف انجام دهید که در واقع 2 کار پشت سر هم انجام می شود. شما یک ستون را انتخاب می کنید و اول کار بالای ستون و سپس کار پایین ستون را انجام می دهید. مثلا در تصویر پایین و ستون سمت چپ اول شما 3 حرکت را با کارگرها یا ربات های خودتون انجام داده و سپس در صورتی که 2 نفت داشته باشید، می توانید یک آپگرید انجام دهید. پس در واقع می توانید توی نوبت خود 2 کار انجام دهید.

 

 

در هر باری که بازی Scythe را بازی می کنید، یک صفحه به صورت تصادفی در اختیار شما قرار داده می شود که کمی در ترتیب کار ها و جایگاه آن ها تفاوت وجود دارد. این موضوع به افزایش تکرار پذیری بازی کمک می کند چون شما در هر باری که بازی رو انجام می دهید، مجبور هستید که استراتژی متفاوتی را پیش بگیرید. از طرف دیگر همانطور که گفتیم هر Faction هم قابلیت به خصوصی دارد که با بعضی از صفحه ها بهتر خودش را نشان می دهد که باعث می شود، شما مجبور باشید در هر دست از بازی فارغ از اینکه بقیه بازیکن ها چگونه بازی می کنند، استراتژی درستی را برای پیروزی خودتان برنامه ریزی کنید.

رییسان-faction-های-scythe

بازیکن ها بسته به Faction ای که انتخاب می کنند، از جای متفاوتی بازی رو شروع خواهند کرد و در ابتدای بازی هم منابع مشخصی را برای تولید کردن در اختیار دارند. بازی زمانی به اتمام می رسد که یکی از بازیکن ها بتواند 6 ستاره رو به دست بیاورد. ستاره ها از روش های زیر به دست می آیند:

  • برنده شدن در مبارزات ( حداکثر 2 ستاره کسب می شود مگر اینکه Faction شما Saxony باشد)
  • ساختن هر 4 سازه
  • داشتن 8 کارگر در بازی
  • آپگرید کردن تمامی قدرت ها
  • ….

بعد از اتمام بازی موقع امتیاز شماری فرا می رسد و هر بازیکنی که بیشترین امتیاز رو داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

 

 تخاصم و کشاورزی؟

حالا که کلیاتی در مورد بازی Scythe فهمیدیم، بهتر هست در مورد جزییات بازی بیشتر صحبت کنیم. بازی فاز بندی مشخصی ندارد ولی به نظر ما می توان 2 فاز مختلف را برای آن در نظر گرفت. در قسمت اول بازیکن ها امکان رد شدن از رودخانه و حرکت به سمت مرکز زمین رو ندارند. پس احتمال درگیر شدن آنها تقریبا وجود ندارد و بیشتر در حال افزایش قدرت و آپگرید کردن توانایی ها در همان 3 زمینی هستند که اطراف پایگاه اصلی شان وجود دارد. بعد از این قسمت و افزایش قدرت، حرکت کردن به سمت زمین های مرکزی و برخورد با Faction های دیگر باعث شروع جنگ می شود. ولی آیا همین کافی است؟ نکته جالبی که در بازی کردن با آماتور ها در این بازی دیدم این است که خیلی سعی می کنند سریعا به مرکز زمین بروند ولی تجربه من در بازی Scythe نشون داده که تا راند 12 الی 14 می توان تمام نیازهای خود را در همان 3 زمین به دست بیاوریم. یکی از کارهایی که در صفحه بازیکن ها وجود دارد، Trade است که می توان در ازای دادن پول، 2 منبع را به انتخاب خودمون دریافت کنیم. شاید در نگاه اول این 2 منبع کم باشد ولی همین 2 منبع که قاعدتا منابعی هستند که توی 3 زمین ما وجود ندارند، می تواند نیاز ما برای رد شدن از رودخانه و درگیر شدن با Faction های دیگر را ملغی کند.

از طرف دیگر تعداد ستاره هایی که از جنگیدن می توان به دست آورد، فقط 2 عدد است ( مگر اینکه Saxony رو انتخاب کرده باشیم ) که می توان این 2 جنگ یا 2 ستاره را در انتهای بازی به دست آوریم. پس با این تفاسیر می توان گفت که ما با یک بازی سبک کشاورزی و مدیریت منابع سر و کار داریم.

 

قدرت نظامی یا محبوبیت مردمی؟

2 مولفه بسیار جالبی که در این بازی وجود دارند، قطعا قدرت نظامی و محبوبیت مردمی است که ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. قدرت نظامی علاوه بر اینکه در جنگ ها به شما کمک می کند، در صورتی که قدرت نظامی شما به 16 برسد، یک ستاره برای شما به ارمغان می آورد. پس نگه داشتن قدرت نظامی بیشتر می تواند به نفع بازیکن باشد. مورد دیگر محبوبیت است که مانند قدرت نظامی اگر به حد انتهایی خودش یعنی 18 برسد، یک ستاره خواهد داشت و همین محبوبیت مردمی، بزرگترین المانی است که باعث برنده شدن شما در بازی خواهد شد.

امتیازات بازی بر اساس جدولی محاسبه می شود که در قسمت پایین نشان داده ایم. بسته به محبوبیت شما، امتیازات به گونه متفاوتی محاسبه خواهد شد.

جدول-امتیاز-دهی-بازیکنان

حالا فرض کنید شما سعی می کنید که محبوبیت خودتان رو بالا ببرید و وارد جنگی می شوید که در آن کارگرهای حریف وجود دارند. به ازای هر کارگر حریف که در این جنگ شکست بخورند و به سمت پایگاهشون فرار کنند، شما یک محبوبیت از دست خواهید داد که همین موضوع باعث می شود که شما بتوانید با استفاده از کارگرها یک سد دفاعی جلوی حریفتان بچینید. حریفان شما وارد جنگ می شود و از قدرت نظامی خودش خرج می کنند تا برنده شوند ولی همزمان ممکن است که محبوبیت خود را از دست دهند. پس قطعا قبل از جنگ با دقت بیشتری این موضوع رو بررسی خواهند کرد.

مکانیزم-های-جنگ-در-scythe

صحبت از جنگ شد پس تا یادمان نرفته است در مورد جنگ های بازی بگوییم. جنگ ها در بازی از طریق خرج کردن قدرت نظامی و استفاده از کارت های جنگ صورت می پذیرد. بعد از اینکه جنگ در منطقه ای شروع می شود، 2 بازیکن درگیر جنگ، 2 صفحه ای که برای این منظور ساخته شده است را برداشته و عددی بین 0 الی 7 را انتخاب می کنند. این کار به صورت مخفیانه انجام شده و حداکثر تا عددی می توان بالا رفت که قدرت نظامی داشته باشیم. مثلا اگر شخصی قدرت نظامی برابر 4 داشته باشد، فقط می تواند تا عدد 4 بالا برود. سپس امکان اضافه کردن کارت های جنگ وجود دارد که به عدد نهایی اضافه می شود. برنده کسی است که بیشترین عدد را داشته باشد و بازنده تمامی نیروهایش در آن منطقه به پایگاهش عقب نشینی می کند. در صورت برابر بودن اعداد هم برنده مهاجم خواهد بود یعنی کسی که وارد جنگ شده است.

چگونه در بازی برنده بشیم؟

برای این موضوع بیاید یک بار دیگر به طرز امتیاز دهی نگاه کنیم. مشخصا اولین المانی که توجه ما رو جلب می کنه، همون طور که در پاراگراف بالایی هم گفتیم، میزان محبوبیت هست. اگر محبوبیت ما از 13 بیشتر باشه، می تونیم حداکثر امتیاز رو از موارد امتیاز دهی کسب کنیم. ولی آیا تمامی چیزهایی که به ما امتیاز می دهند، ارزش وقت گذاشتن رو دارند؟ این دقیقا سوالی هست که بازی Scythe در جلوی روی ما می گذارد. شما از طریق 3 چیز در بازی امتیاز دریافت می کنید. حالا این سه مورد را تک به تک بررسی می کنیم و ارزش آن ها را مشخص می کنیم:

ستاره های موفقیت

شما حداکثر در بازی می توانید 6 ستاره دریافت کنید. فرض می کنیم که شما هر 6 ستاره را دریافت کرده و باعث تمام شدن بازی می شوید. در این حالت، کمترین امتیاز ممکن دریافتی توسط شما 18 و بیشترین امتیاز دریافتی توسط شما 30 خواهد بود. ( اختلاف 12 امتیازی )

زمین های تصاحب شده

به ازای هر زمینی که در انتهای بازی تصاحب کرده اید در کمترین حالت 2 و در بیشترین حالت 4 امتیاز می گیرید. در نگاه اول این 2 امتیاز اختلاف زیاد به چشم نمی آید ولی به این فکر کنیم که برای تصاحب هر زمین نیاز به چه چیزی داریم. برای تصاحب هر زمین وجود حداقل یکی از نیروهایمان ( لیدر، کارگر یا روبات ) کافی است. یعنی با فرض اینکه شما 1 لیدر، 8 کارگر و 4 روبات را در زمین های متنوغ داشته باشید، می توانید 13 زمین را تصاحب کنید. برای تصاحب زمین می توان با استفاده از روبات ها و کارگر هایی که سوار بر آن ها هستند به سمت زمین های خالی حرکت کرده و با یک اکشن حرکت کردن، 3 زمین را تصاحب کرد ( 6 امتیاز مجانی ). از طرف دیگر بازیکنی که مرکز زمین یعنی Factory را گرفته باشد، انگار 3 زمین گرفته است. ( 6 امتیاز دیگر ) . حالا فرض کنید که شما حداقل 12 زمین را گرفته باشید. در این حالت حداقل شما 24 امتیاز فقط به خاطر Move کردن در مکان هایی که کسی در آن حضور ندارد، دریافت می کنید. ارزشش را دارد؟

منابع

به ازای هر 2 منبعی که در انتهای بازی تصاحب کرده اید، 1 الی 3 امتیاز دریافت خواهید کرد. برای به دست آوردن منبع هم فقط کافی است Produce انجام دهید. از طرفی با Trade کردن می توانید 1 سکه ( 1 امتیاز ) را به 2 منبع تبدیل کنید که قطعا ارزش این کار را دارد.

نتیجه گیری

به نظر ما باید در طول بازی تا جایی که می توان منابع را جمع آوری کرد ولی حواستان باشد که این منابع را پراکنده کرده و در یک نقطه جمع نکنید تا مورد حمله بازیکنان دیگر قرار نگیرد. سپس باید در انتهای بازی یا هر زمانی که به نظر می رسد، پایان بازی نزدیک است، با حرکت کردن مناطق مختلف را گرفت. در نهایت هم ستاره ها آن قدر که فکر می کنیم، ارزش تلاش کردن ندارند ولی اگر 2 مورد بالا را انجام داده اید، حالا وقت گرفتن ستاره هاست.

 

 

بازی-scythe-بر-روی-کامپیوتر

نسخه دیجیتالی بازی Scythe

یک نسخه دیجیتالی از بازی برای نصب بر روی کامپیوتر ساخته شده که به راحتی می توانید از سایت های ایرانی تهیه کنید. تجربه این نسخه واقعا لذت بخش است و می تواند این امکان را به شما بدهد که با تمامی Faction های موجود، بازی کنید و استراتژی های آن ها را کشف کنید. Bot بازی در 3 درجه سختی در مقابل شما قرار می گیرد در هنگام بازی کردن بر اساس درجه سختی برای شما مشکل آفرینی می کند. امکان اضافه کردن Promo Card ها در نسخه دیجیتالی وجود دارد که البته تغییر به خصوصی را در بازی ایجاد نمی کند.

شما می توانید معرفی کامل نسخه دیجیتالی این بازی را در اینجا ببینید.

 

محتویات-بازی-scythe

حرف آخر

بازی Scythe بازی بسیار خوبی است. از تظر کیفیت قطعات بازی، مطمئنا راضی خواهید بود و از لحاظ گیم پلی هم با بازی ای طرف هستید که می تواند برای مدت های مدیدی شما را جذب کند. بازی کردن با هر Faction بازی با توجه به محل شروع آن ها و همینطور قابلیت های مختلف شان، تفاوت بسیار زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد و تکرار پذیری بازی را بالا خواهد برد.

در حال حاضر 4 بسته توسعه برای این بازی طراحی و تولید شده است که کشتی های هوایی، دو Faction جدید و قابلیت بازی 7 نفره برای شما به ارمغان می آورد. هم چنین حالت Campaign نیز برای بازی در آخرین بسته توسعه بازی با نام Rise Of Fenris قرار داده شده است که می تواند طرفداران جدیدی برای این بازی به وجود آورد.

در کل حرف آخر آیا این بازی را تهیه کنیم یا خیر؟ به نظر ما در ابتدای امر سعی کنید که حتما این بازی را در یکی از کافه های موجود در ایران امتحان کنید و با حال و هوای آن آشنا شوید. اگر هم بازی ندارید، امتحان کردن نسخه دیجیتالی بازی خالی از لطف نیست. سپس می توانید با چشمان باز نسبت به انتخاب بازی اقدام کنید. چه بهتر از این که یکی از بهترین بازی های استراتژی دنیا را در قفسه خود داشته باشید. مگر نه؟

باری خرید این بازی می توانید به اینجا مراجعه کنید.

نظر شما در مورد بازی Scythe چیست؟

 

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

 

 

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *