معرفی بازی Mysterium و روش انجام بازی

بازی Mysterium بازی در سبک خانوادگی است که در آن یکی از بازیکن ها در نقش روح و مابقی بازیکن ها در نقش مدیوم هایی هستند که باید با وی ارتباط برقرار کنند. در بازی Mysterium یا همه بازیکن ها برنده می شوند یا همه می بازند. این بازی برای 2 الی 7 نفر طراحی شده و المان های اصلی گیم پلی از روی بازی Dixit الهام گرفته شده. داستان بازی به طور خلاصه در مورد روح شخصی هست که در قلعه ای به قتل رسیده و حالا مدیوم ها باید بفهمند که این قتل توسط چه شخصی انجام شده. در ادامه روش انجام بازی Mysterium رو توضیح میدیم. همچنین شما می تونید تریلر معرفی بازی رو از اینجاببینید.

و مثل همیشه اگر دوست دارید حس ششم خودتون رو بیدار کنید، با ما همراه باشید.

 

mysterium content

 

مشخصات بازی

نوع: خانوادگی

مکانزیم های بازی: استنتاج، حل معما و همکاری مشترک

تعداد بازیکن: 2 الی 7 نفر

سن بازیکن: +10

مدت زمان بازی: 40 الی 60 دقیقه

سختی بازی: آسان

کیفیت قطعات: بسیار خوب

 

مقدمه

همون طور که گفتیم در بازی Mysterium یا همه برنده می شوند یا می بازند. دلیل این موضوع هم داستان بازی هست. داستان بازی با ارسال نامه ای برای پروفسور آلفونس شروع می شود. در متن نامه نوشته شده است:

” الفونس عزیز،

همونطور که قبلا گفته بودم، اتفاقات ماوراالطبیعه به صورت روزانه در قلعه رخ می دهد. بر اساس بررسی های من، به تکه روزنامه هایی رسیدم که در اون در مورد قتلی مردی در 30 سال گذاشته در این قلعه اشاره می کنه. با اینکه پلیس در اون زمان به این نتیجه رسیدن که این قتل بر اثر یک اتفاق بوده ولی شایعات زیادی حول این اتفاق هنوز دهن به دهن می چرخه. به نظر میاد که در مورد این پرونده عجله شده و شرط می بندم که روح مقتول ارتباطی با این اتفاقات داره. متاسفانه روح نمی تونه به اندازه کافی با این دنیا در ارتباط باشه که بتونه با ما صحبت کنه. با جمع کردن قدرت هامون شاید بتونیم انرژی کافی رو به روح بدیم تا اون بتونه پیام خودش رو به ما برسونه. به همین دلیل من دعوت خودم رو تکرار می کنم.

من از تو تقاضا دارم که به تیم ما بپیوندی و سعی کنیم تا این معما رو حل کنیم. ”

 

به طور کلی بازی به این صورت هست که بازیکنی که در نقش روح قرار می گیره، سعی می کنه با دادن رویا به بازیکن ها ( که در واقع کارت هستن! ) اون ها رو به سمت مظنون های احتمالی هدایت کنه. مهمترین نکته اینه که روح باید کارت هایی رو انتخاب کنه که بتونه به هر مدیوم نشانه درست بده.

بقیه بازیکن ها هم در نقش مدیوم باید کارت های دریافتی رو به دقت مطالعه کنن و مظنون مربوط به اون رو مشخص کنن. در این راه می تونن از کمک همدیگه هم استفاده کنن.

 

محتویات داخل بسته

– 54 کارت شامل 18 کارت مظنون، 18 کارت محل قتل و 18 کارت اسلحه قتل برای مدیوم ها

– 6 مهره برای مدیوم ها

– 6 پاکت برای مدیوم ها

– 36 توکن رای ( 6 عدد برای هر مدیوم)

– 6 توکن برای نشان دادن امتیاز

– 1 صفحه برای نشان دادن امتیاز

– 4 صفحه نشان دهنده راند بازی

– 1 صفحه ساعت

– 1 کتابچه برای روح

– 84 کارت رویا

– 54 کارت شامل 18 کارت مظنون، 18 کارت محل قتل و 18 کارت اسلحه قتل برای روح

– 6 توکن مربوط به مدیوم ها

– 6 توکن برای مجرم ها

– 3 توکن کلاغ

– 1 ساعت شنی

 

  شروع بازی

در ابتدا بعد از مشخص شدن تعداد بازیکن ها، یکی از بازیکن ها ( ترجیحا شخصی که قبلا بازی Myterium) را انجام داده است ) به عنوان روح انتخاب شده و مابقی بازیکن ها مدیوم خواهند شد.

به هر مدیوم اقلام زیر داده می شود:

mysterium psychic tools

– 1 مهره

– 1 پاکت

– 1 توکن امتیاز

– 6 عدد توکن رای ( در صورت بازی 4 و 5 نفره فقط 4 توکن و در صورت بازی 2 و 3 نفره توکنی داده نمی شود!)

 

در ابتدای بازی باید درجه سختی بازی از 3 حالت آسان، متوسط و سخت انتخاب شود. همون طور که در جدول زیر می بینید، درجه سختی بازی مشخص کننده تعداد کارت هایی هست که باید بر روی زمین قرار داده بشه. مثلا در بازی 5 نفره در حالت متوسط، 7 کارت باید انتخاب شود. در بازی 2 دسته 54 عددی از کارت ها وجود دارد که در پشت آن ها یا رنگ قهوه ای وجود دارد یا رنگ آبی. رنگ قهوه ای مربوط به مدیوم هاست و رنگ آبی مربوط به روح است.

mysterium difficulty level

همچنین در این 54 کارت، 3 دسته مختلف وجود دارد.

– 18 کارت برای مظنون

– 18 کارت برای محل قتل

– 18 کارت برای اسلحه قتل

یکی از بازیکن ها از دسته مظنون ها، 7 کارت را جدا می کند. عین این کارت ها برای روح نیز وجود دارد و 7 کارت مشابه نیز برای روح جدا می شود و تحویل وی می شود. این کار برای محل قتل و اسلحه قتل نیز انجام می شود.

ghost and psychic cards

با توجه به اینکه در بازی ما فقط 4 مدیوم وجود دارد، روح 7 کارت را برداشته و بر می زند و سپس 3 کارت از آن را بدون اینکه کسی متوجه شود، به داخل جعبه بر می گرداند و در دفترچه جلوی خود قرار می دهد. این کار برای محل قتل و اسلحه قتل نیز انجام می شود.

با این کار برای روح مشخص می شود که هر کدام از مدیوم ها را باید به سمت کدام مظنون، محل قتل و اسلحه قتل هدایت کند.

mysterium ghost arrangment

مرحله اول

در ابتدای مرحله، تمامی کارت های رویا در اختیار روح قرار داده می شود و وی پس از بر زدن اون ها، 7 کارت رو جدا می کنه و در دستش قرار میده.

در این قسمت روح باید با استفاده از یکی از رویا ها سعی کنه که مدیوم ها رو به سمت مظنون هدایت کنه و باید کارت رویا مناسب رو به اون شخص بده.

بعد از اینکه کارت رویا به همه مدیوم ها داده شد، مدیوم ها می تونن با همفکری همدیگه مشخص کنن که هر رویا به کدوم مظنون اشاره می کنه و مهره رو بر روی اون مظنون بذارن.

mysterium sharing vision

استفاده از کلاغ ها

در صورتی که رویاهایی که روح انتخاب کرده بهش کمک نکنه، می تونه یکی از کلاغ ها رو استفاده کنه و رویاهای جدیدی برداره. حداکثر 7 رویا می تونه در دست روح وجود داشته باشه.

 

بعد از اینکه همه مدیوم ها مهره خودشون رو بر روی یک مظنون گذاشتن، وقت رای دادن فرا میرسه. مدیوم ها می تونن به انتخاب بقیه بازیکن ها رای بدن. این رای ها با استفاده از توکنی انجام میشه که علامت تیک یا ضربدر بر روی اون وجود داره. رای هم در کنار هر مهره قرار داده میشه و حالا وقت این هست که روح درستی یا نادرستی انتخاب ها رو اعلام کنه.

– اگر انتخاب یک مدیوم درست باشه، روح مهره اون رو به مرحله بعد انتقال میده و هر کسی که علامت تیک رو گذاشته باشه، 1 امتیاز می گیره. مدیوم همه کارت های رویاش رو به روح پس میده. کارت درست هم به مدیوم داده میشه تا درون پاکت بذاره.

– اگر انتخاب مدیوم درست نباشه، روح مهره اون رو به عقب بر میگردونه و هر کسی که علامت ضربدر رو گذاشته باشه، 1 امتیاز می گیره. کارت رویا در دست مدیوم می مونه.

 

در انتهای این مرحله ممکنه که بعضی از مدیوم ها شروع به حدس محل قتل کنن یا هنوز باید مظنون رو پیدا کنن. این مرحله تا زمانی که همه مدیوم ها هر 3 کارت مربوط به خودشون رو حدس بزنن، باید تکرار بشه. در صورتی که همه بازیکن ها تا قبل از راند 7 بتونن کارت های خودشون رو به دست بیارن، مرحله 2 انجام میشه.

در غیر این صورت روح نتونسته، مدیوم ها رو به درستی هدایت کنه و همه می بازن.

 

مرحله دوم

این مرحله فقط در زمانی انجام میشه که همه بازیکن ها تونسته باشن که هر 3 کارت خودشون رو پیدا کنن.

mysterium suspect line up

در این مرحله، هر سه کارت در وسط بازی و در کنار مهره بازیکن قرار داده میشه. روح بر اساس رویاهایی که در اختیار داره، یکی از مظنونین رو انتخاب می کنه و توکنی که عدد بر روی اون قرار داره رو به پشت بر روی زمین قرار میده که بازیکن ها نبینن.

mysterium bonus

سپس بر اساس رویاهایی که در دستش داره، 3 کارت رویا رو انتخاب می کنه که مدیوم ها رو به سمت مظنون واقعی هدایت کنه. 3 کارت رویا بر روی زمین قرار داده میشه ولی محتویات اون به بازیکن نمایش داده نمیشه. حالا وقت استفاده از امتیاز ها رسیده.

last visions

بازیکن ها بر اساس امتیاز هایی که گرفتن، به نوبت برای نظر دادن شرکت می کنن. به این ترتیب که بازیکن هایی که در 1 الی 4 هستن، بعد از رونمایی از کارت اول باید بگن که مجرم واقعی کیه. بازیکن هایی که در 5 الی 6 هستن، بعد از رونمایی کارت دوم و بازیکن هایی که امتیاز 7 به بالا گرفتن، بعد از رونمایی کارت سوم مجرم واقعی رو مشخص می کنن.

برای مشخص کردن مجرم، هر بازیکن بعد از رونمایی کارت رویا باید توکنی که عدد روش داره رو در داخل پاکت بندازه و تحویل روح بده. اگر اکثریت مدیوم ها مجرم رو شناسایی کردن، بازی به اتمام می رسه و همه برنده میشن ولی در غیر این صورت همه بازنده هستن و روح نتونسته مجرم رو به اونها نشون بده.

 

تغییرات در بازی 2 و 3 نفره

در بازی 2 و 3 نفره از صفحه امتیازها استفاده نمیشه. هر بازیکن باید به جای 2 مدیوم بازی کنه و در زمان دادن 3 کارت رویا در مرحله دوم، هر 3 کارت رویا به بازیکن ها نشون داده میشه.

– برای بازی 2 نفره، 2 دسته کارت اضافی در مرحله دوم در وسط زمین قرار داده میشه و مدیوم ها باید از 4 دسته بازیکن، مجرم رو انتخاب کنن.

 

حرف آخر

یکی از بهترین بازی های همکاری مشترک در انتظار شماس. در این بازی خیلی مهمه که بتونید همون چیزی که روح در رویاها می بینه رو ببینید و به همین دلیل بازی Mysterium یکی از بهترین بازی های خانوادگی هست که می تونید انجام بدین. این بازی در سال 2016 تونسته بهترین بازی سال فرانسه بشه و کیفیت بالای بازی می تونه شما رو تا چندین سال همراهی کنه. آسان بودن قوانین بازی باعث میشه که با هر شخصی بتونید این بازی رو انجام بدین و از اون لذت ببرید. برای خرید بازی Mysterium می تونید به اینجا مراجعه کنید.

بازی نوین شما رو به سمت تخیل سوق میده.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. سلام و خسته نباشید
    این بازی توی دوتا نسخه تولید شده میتونم تفاوت این دو نسخه رو بپرسم اگه اطلاع دارید راهنماییم کنید؟
    نسخه اول ساعت و برد امتیاز و نداره فکر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *