معرفی بازی Sheriff Of Nottingham و روش انجام بازی

بازی Sheriff of Nottingham بازی از دسته بازی های مهمانی، خانواده هست که در این بازی معامله کردن و بلف زدن رکن اصلی بازی محسوب میشه. این بازی برای حداکثر 5 نفر طراحی شده و به نوبت یکی از بازیکن ها در نقش داروغه ناتینگهام قرار می گیره و بقیه بازیکن ها در نقش تاجرانی هستن که باید اموال خودشون رو به پرنس جان بفروشن. یکی از درگیر کننده ترین قسمت های بازی، رد کردن اموال از زیر چشمان تیزبین داروغه اس که تاجران باید حواسشون باشه با زدن بلف و دادن رشوه بتونن اموال خودشون رو از دید داروغه مخفی کنن و اموال قاچاق رو رد کنن. در ادامه روش انجام بازی Sheriff of Nottingham رو با همدیگه بررسی می کنیم و می بینیم که چطوری میشه از این بازی جذاب لذت بیشتری برد. هم چنین شما می تونید تریلر معرفی بازی Sheriff of nottingham رو از اینجا ببینید.

اگر می خواید تاجر درونتون رو آزاد کنید، با ما همراه باشید.

 

بازی Sheriff Of Nottingham

محتویات بسته داروغه ناتینگهام

 

مشخصات بازی

نوع: میهمانی، خانوادگی

مکانزیم های بازی: مدیریت کارت ها، بلف زدن، مذاکره

تعداد بازیکن: 3 الی 5 نفر

سن بازیکن: +13

مدت زمان بازی: 60 دقیقه

سختی بازی: متوسط و نیاز به دانش زبان در حد معمولی

کیفیت قطعات: خیلی خوب

 

مقدمه

شهوت طلا و ثروت پرنس جان و مقدار مالیات بسیار زیادی که روی اجناس کشیده میشه، باعث شده که تاجران به سختی زندگی کنن. حالا پرنس جان می خواد به کمک داروغه ناتینگهام، اوضاع رو سخت تر کنه ولی داروغه رو میشه گول زد و حتی با رشوه به راحتی از کنارش رد شد. ولی رشوه دادن زیاد هم فرقی با مالیات پرنس جان نداره.

این بار بین تاجران و بازار فقط داروغه ایستاده و این انتخاب شماس که با رشوه رد بشید، اجناستون رو به روش های مختلف قاچاق کنید یا راستش رو بگید!

همون طور که قبلا هم اشاره کردیم، در بازی Sheriff Of Nottingham شما در نقش تاجرانی هستید که باید محصولات خودتون را به بازار ببرید. بازیکنی که در نقش داروغه قرار می گیره، می تونه تصمیم بگیره که اموال تاجران را بررسی کنه یا بذاره از دروازه رد بشن. به عنوان تاجر شما باید سعی کنید که داروغه رو راضی کنید که بهتون اجازه بده رد بشین. برنده بازی کسی هست که از همه ثروت بیشتری داشته باشه.

 

محتویات داخل بسته

– 144 کارت کالای قانونی به رنگ سبز (Legal Goods)

– 60 کارت کالای قاچاق به رنگ قرمز (Contrabands)

– 12 کارت کالای رویال به رنگ قرمز با پرچم طلایی (Royal Goods)

– 110 سکه در مقدار های مختلف

– 5 کارت دکان تاجرها

– 5 کیسه تاجرها

– 1 استند داروغه

 

کارت های بازی

بر روی هر کارت، محصولی که تاجر می تونه در بازار به فروش برسونه، نشان داده میشه. در قسمت بالای کارت، ارزش اون کالا به سکه نشون داده شده که اگر اون کارت در انتهای بازی هنوز در دست تاجر باشه، تبدیل به سکه میشه.

کارت های بازی داروغه ناتینگهام

در پایین کارت هم مقدار جریمه مربوط به محصول نشون داده شده که در صورت جریمه شدن، باید اون رو بپردازید.

 

شروع بازی

به هر بازیکن یک عدد دکان و کیسه مربوط به اون داده میشه. سپس یکی از بازیکن ها به صورت داوطلبانه نقش بانک رو بر عهده می گیره و به هر بازیکن از جمله خودش 50 سکه میده. ترکیب سکه ها به صورت زیر هست:

– 1عدد سکه با ارزش 20

– 5 عدد سکه با ارزش 5

– 5 عدد سکه با ارزش 1

مابقی سکه ها در اختیار بانک قرار می گیره تا در طول بازی به بازیکن های که به پول خرد احتیاج دارن، داده بشه.

برای دست های اول و به دلیل آشنایی با قوانین پیشنهاد میشه که کارت های Royal Goods از بازی خارج باشن و در ادامه تاثیر این کارت ها بر بازی رو میگیم.

بقیه کارت ها بر خورده و به هر بازیکن 6 عدد داده میشه. کارت های اضافی در وسط بازی قرار داده میشن و مثل عکس زیر:

کارت های داروغه ناتینگهام

 

– 5 عدد از کارت ها رو به بازیکن ها نشون میدیم و در سمت راست کارت های اضافه قرار میدیم.

– 5 عدد از کارت ها رو به بازیکن ها نشون میدیم و در سمت چپ کارت های اضافه قرار میدیم.

حالا یکی از بازیکن ها به عنوان داروغه انتخاب میشه و نشان داروغه در اختیار اون قرار داده میشه.

 

مراحل بازی از 5 قسمت مجزا تشکیل میشه و تا انتهای بازی به همین شکله. توجه بشه که کسی که به عنوان داروغه انتخاب شده فقط در مرحله 4 و 5 بازی می کنه و بعد از اینکه این مراحل رو انجام داد، نشان داروغه به نفر بعدی منتقل میشه و مراحل از اول انجام میشه. هر بازیکن باید در طول بازی 2 بار داروغه بشه.

 

مرحله اول

در این مرحله بازیکن ها می تونن به امید اینکه کارت های مشابه در دستشون داشته باشن، کارت های خود رو به زمین بذارن و کارت های جدید از کارت های وسط بردارن.

بازیکن ها به ترتیب و در نوبت خودشون می تونن حداکثر 5 کارت خودشون رو بر روی زمین بذارن و به جای اون کارت های دیگه رو بردارن. در زمان برداشتن کارت ها به نکات زیر دقت کنید:

– بازیکن ها می تونن کارت های اضافه شون رو روی هر کدوم از دسته کارت های راست و چپ به هر تعدادی که می خوان بذارن.

– بازیکن ها می تونن از هر 3 ردیف کارت هایی که در وسط قرار داده شده، انتخاب کنن.

– بازیکن باید در نهایت 6 کارت در دستش داشته باشه.

به عنوان مثال به عکس زیر دقت کنید:

روش انجام بازی sheriff of nottingham

روش انجام بازی sheriff of nottingham

– بازیکن 3 کارت سمت راست خودش اول از دستش خارج کرد.

– 2 کارت از دسته کارت های سمت راست برداشت.

– 1 کارت از دسته کارت های وسط برداشت.

– 3 کارت خودش رو بر روی دسته کارت های سمت چپ قرار داد.

نکته 1: بازیکن ها در هر زمانی از بازی اجازه دارن که دسته کارت های سمت راست و چپ رو مشاهده کنن ولی حق ندارن ترتیب اون ها رو به هم بزنن.

نکته 2: داروغه در این مرحله باید حواسش باشه که بازیکن ها چه کارت هایی رو زمین میذارن و چه چیزایی رو بر میدارن که در زمان ورود داروغه به بازی بدونه دست هر بازیکن چه چیزی هست.

نکته 3: کارت هایی که از دست خارج میشه، همه شون باید یا در دسته سمت راست یا در دسته سمت چپ قرار داده بشه!

نکته 4: در این مرحله بازیکن ها باید سعی کنن که کارت های که در دستشون میمونه، سری باشن. در مثال ما بازیکن سعی کرد که 3 کارت مرغ در دستش به وجود بیاره.

 

مرحله دوم

در این مرحله باید کارت هایی رو که می خوایم باهاشون تجارت کنیم، در داخل کیسه بذاریم. باید حداقل 1 و حداکثر 5 کارت در داخل کیسه قرار داده بشه. باید حواستون باشه که هیچ کس نبینه چه کارت هایی رو دارین در داخل کیسه میذارید.

 

مرحله سوم

در این مرحله بازیکنان باید به ترتیب به داروغه بگن که در کیسه های خودشون چی دارن. در این مرحله بسته به شرایط، بازیکنان می تونن راست یا دروغ بگن.

کیسه تحویل داروغه داده میشه و در این مرحله هنوز داروغه نمی تونه به داخل اون نگاه کنه. توجه کنید که تعداد کارت ها، حتما باید گفته بشه ولی در مورد اینکه چه چیزی واقعا در کیسه هست، بستگی به خودتون داره. به عنوان مثال به عکس زیر دقت کنید:

روش انجام بازی sheriff of nottingham

در کیسه داده شده به داروغه، 2 عدد مرغ، 1 عدد پنیر و 1 عدد ابریشم قرار داده شده و بازیکن به داروغه میگه ” 4 عدد مرغ توی کیسه قرار داره! ” . حتما باید تعداد درست گفته بشه و فقط کالایی رو نام ببریم که مجاز (سبز) هست.

 

مرحله چهارم

در این مرحله داروغه می تونه محتویات کیسه ها را بررسی کنه. داروغه می تواند هر تعداد کیسه ای که دوست دارد را بررسی کند. ممکن است داروغه تصمیم بگیرد هیچ کدام از کیسه ها را بررسی نکند!

اگر در زمان بررسی کیسه ها معلوم بشه که شخصی کالای قاچاق (کارت های قرمز) داشته باشه، اون شخص باید مقداری پول به داروغه بده ولی اگر اون شخص راست گفته باشه، داروغه جریمه میشه.

به عنوان داروغه امکان دریافت رشوه از بازیکن ها وجود داره و حتی بازیکن ها می تونن داروغه رو مجاب کنن که کیسه کسی دیگه بررسی بشه. رشوه می تونه به شکل های زیر باشه:

– پرداخت سکه

– کارت کالای مجاز از دکان تاجر

– کارت کالای غیر مجاز از دکان تاجر

– قول همکاری در آینده

نکته مهم: بازیکن ها فقط می تونن از کالاهایی به عنوان رشوه استفاده کنن که برای عرضه از زیر نظر داروغه رد شده و در دکان قرار داده شده اند. کالاهایی که در دست بازیکن ها هست، رو نمی تونیم به عنوان رشوه بدیم.!

 

در این مرحله داروغه می تونه 2 تصمیم بگیره:

– رشوه رو قبول کنه و کیسه رو به تاجر برگردونه.

در این صورت تاجر کارت ها رو از داخل کیسه در میاره و همه کالا ها  رو جلوی خودش می ذاره. کالاهای مجاز (سبز) باید به بازیکن ها نشون داده بشه ولی کالاهای غیر مجاز رو به کسی نباید ببینه.

– رشوه رو قبول نکنه و محتویات کیسه رو بررسی کنه.

در این حالت 2 اتفاق می تونه بیوفته:

1- اگر بازیکن در مورد محتویات کیسه راست گفته باشه، داروغه باید به ازای هر کالا و جریمه ای که در قسمت پایین کارت نوشته شده به تاجر جریمه بده و کارت ها رو به تاجر برگردونه. مثلا اگر 4 کارت مرغ داشته باشیم، از اونجایی که مقدار جریمه اش 2 سکه هست، داروغه باید 8 سکه به تاجر بده.

2- اگر بازیکن در مورد محتویات کیسه دروغ گفته باشه، اول کالاهایی که در مورد اون ها درست گفته شده باشه، به تاجر برگشت داده میشه. دوم کالاهایی که گفته نشده باشن یا قاچاق (قرمز) باشن، توسط داروغه به یکی از دسته کارت های راست یا چپ انتقال داده میشن. سوم به ازای هر کارتی که داروغه از کیسه برمیداره باید جریمه به داروغه پرداخت بشه.

 

نکات مهم در زمان رشوه

تمامی قرار هایی که در زمان رشوه دادن با داروغه گذاشته میشه، باید انجام بشه ولی استثناهایی هم وجود داره.

– قول هایی که برای راند های بعد گفته میشه، می تونه انجام نشه.

– اگر بازیکن از کارت هایی که در داخل کیسه قرار داره قولی به داروغه بده ولی اون کارت اصلا وجود نداشته باشه، لازم به انجام کار اضافی نیست و در واقع داروغه رو گول زدین.

مثال از یک رشوه حرفه ای: داروغه، اگر کیسه من رو بررسی نکنی و کیسه حامد رو بررسی کنی، من بهت 20 سکه میدم. (در صورت قبول کردن این رشوه توسط داروغه، باید هر 2 کار انجام بشه تا سکه ها پرداخت بشه.)

مثال از یک رشوه فوق حرفه ای: داروغه، اگر کیسه من رو بررسی نکنی، وقتی من داروغه شدم هم کیسه ات رو بررسی نمی کنم. ( از اونجایی که این قول برای آینده داده شده، میشه به این قول وفا نکرد!)

 

مرحله پنجم

در این راند نشان داروغه به نفر سمت چپ داده میشه و مجددا مراحل از اول تکرار میشه.

 

انتهای بازی

بازی زمانی تمام میشه که هر بازیکن حداقل 2 بار داروغه شده باشن. در بازی 3 نفره، هر شخص باید 3 بار داروغه شده باشه!

 

برنده بازی

بعد از اینکه هر بازیکن حداقل 2 بار داروغه شد، تمامی کارت های بازیکنان که در دست آن هاست می سوزد و ارزشی ندارد. امتیاز بازیکن ها به این صورت محاسبه می شود:

– همه کارت های مجاز و قاچاق رونمایی شده و امتیاز آن ها بر اساس چیزی که بر روی کارت درج شده محاسبه شود.

– همه سکه ها محاسبه می شود.

– پادشاه و ملکه هر کالا محاسبه میشه و امتیازش جمع میشه.

روش مشخص کردن پادشاه و ملکه کالا ها به این صورت هست که مثلا اگر شخصی بیشترین مرغ رو داشته باشه به امتیازاتش 10 سکه اضافه میشه و نفر بعدی هم 5 سکه به دست میاره. مقدار امتیاز های اضافی بر روی کارت هر تاجر درج شده که در عکس زیر می بینید.

پادشاه و ملکه در sheriff of nottingham

در نهایت بازیکنی برنده اس که از همه بیشتر امتیاز داشته باشه.

 

قوانین اختیاری

روش انجام بازی Sheriff of Nottingham  در 5 مرحله خلاصه میشه ولی اگر بخواید می تونید کمی قوانین رو تغییر بدیم و بازی جذاب تری رو تجربه کنیم.

 

– اضافه کردن کارت های Royal

در ابتدای بازی کارت های Royal خارج میشن. با اضافه کردن این کارت ها در بازی قوانین جدید هم به Sheriff of Nottingham اضافه میشن.

کارت های Royal هم جز قاچاق محسوب میشه و فقط در بازی 4 و 5 نفره قابل استفاده هستن. کارت های Royal مثل کارت های معمولی شمرده میشن ولی ارزش اون ها 2 یا 3 برابر یک کارت معمولی هست. یعنی مثلا

– یکی از بازیکن ها 10 کارت پنیر داشته باشه در کل 10 کارت پنیر داره.

– یکی از بازیکن ها 9 کارت پنیر و 1 کارت Royal پنیر داشته باشه در کل 11 کارت پنیر داره.چون کارت Royal به اندازه 2 کارت معمولی ارزش داره.

بازیکن اول ملکه پنیر و بازیکن دوم پادشاه پنیر محسوب میشه!

 

– گذاشتن محدودیت زمانی برای داروغه

میشه برای جذاب تر شدن بازی، محدودیت زمانی برای داروغه گذاشت تا زودتر تصمیم بگیره آیا کیسه ای رو باز کنه یا رد کنه. محدودیت زمانی معمولا 1 یا 2 دقیقه برای هر تاجر هست.

 

– حذف کردن کارت ها

میشه در ابتدای بازی و بعد از بر خوردن کارت ها، 10 کارت رو به جعبه برگشت داد تا معلوم نباشه دقیقا چه کارت هایی در بازی وجود دارن و بازیکن ها با دقت بیشتری بازی رو انجام بدن.

 

– 7 کارته کردن بازی

به جای 6 کارت، 7 کارت به هر بازیکن داده بشه تا تاجران بتونن کنترل بیشتری رو تجارت خودشون داشته باشن.

 

– اضافه کردن کارت های ویژه

برای هیجان بیشتر می تونید کارت های قاچاق که با رنگ آبی مشخص شدن رو هم به بازی اضافه کنید.

 

حرف آخر

بازی داروغه ناتینگهام Sheriff of Nottingham یکی از بهترین بازی های این سبک محسوب میشه و می تونه لحظاب بسیار هیجان انگیزی رو برای شما به وجود بیاره. این بازی دارای یک بسته توسعه به نام Merry Men هست که امکان بازی 6 نفره و 4 قانون هیجان انگیز رو به بازی اضافه می کنه. همچنین کارت های جدیدی هم در این بسته وجود داره که به زودی به صورت کامل معرفی خواهیم کرد. شاید الان فکر کنید که با توجه به روش انجام بازی Sheriff of Nottingham این بازی پیچیده و سخته ولی تعداد کلمات و پاراگراف ها شما رو گول نزنه. با یکی از ساده ترین بازی های سبک تجارت طرف هستید و می تونید این بازی رو با هر شخص و هر سن و سالی که دارن بازی کنید و لذت ببرید.

بازی نوین شما رو به سمت تخیل سوق میده.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

6 دیدگاه

 1. ممنون از آموزش خوبتون بی صبرانه منتظر معرفی نسخه merry man یا همون اکسپنشن داروغه و قوانین جدیدش هستیم

 2. با سلام
  یک سوال داشتم خدمتتون
  در بازی داروغه ناتینگهام
  در ابتدای بازی نوشتید که وقتی بازی شروع میشه به هر بازیکن ۶ کارت داده میشه و همه می تونن کارت هاشون رو جا به جا کنن با ۳ دسته کارت های وسط و ….
  وقتی که یک دور تموم میشه و بازیکن ها کارت هاشون رو رد کردن
  و دست بعضی از بازیکن ها یک کارت یا چند کارت مونده ُ برای شروع دور جدید با داروغه ی جدید باید چیکار کرد ؟
  یعنی اینکه کارت هایی که دستشون مونده ازشون گرفته میشه و دوباره مثل اول بازی به هر کی ۶ کارت جدید داده میشه و یا خیر ؟
  یا اینکه هر کسی به همون تعدادی که کمتر از ۶ تا کارت دستشه بهش کارت بدیم ؟
  یا اینکه طرف خودش به همون تعدادی کارتی که کم داره ُ از کارت های وسط و دسته ی چپ و راست برمیداره ؟

  • سلام روزتون بخیر.
   کارت ها توی دستشون می مونه و به اندازه ای که کم دارن از روی دسته کارت های مخفی کارت بر میدارن. از کارت های وسط کارت برداشته میشه.

 3. اقا بسته ی افزونه ی این بازی که ۶ نفره میشه رو تولید نمی کنید ؟ اگر برنامه ی تولید دارید زمان تقریبی اعلام می کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *