معرفی بازی Resistance و روش انجام بازی

بازی Resistance یکی از بازی های مشابه با بازی معروف Mafia هست. مثل تمام بازی های این سبک، هدف اصلی مشخص کردن هویت بازیکنان دیگه با سوال و جواب و مشخص شدن این که هم تیمی های شما چه کسانی هستند. این بازی که یکی از بهترین و پر فروش ترین بازی های سبک Mafia محسوب میشه، در سال 2010 توسط Don Eskridge طراحی شده و 2 نسخه معمولی و ویژه به نام Avalon داره. یکی از جذابیت های مهم این بازی Expansion Pack های اون (بسته های توسعه) هست که به جد میشه گفت افرادی حرفه ای در این بازی رو با چالش های بزرگی رو به رو کرده. پس از نظر اینکه آیا این بازی می تونه مدت زیادی شما و دوستانتون رو سرگرم کنه خیالتون راحت باشه. در ادامه روش انجام بازی The Resistance رو خواهیم گفت و انواع بسته های توسعه اون و کارت هایی که داخلش هست رو به شما معرفی می کنیم.

با ما همراه باشید تا با یکی از بهترین بازی های سبک Mafia آشنا بشیم.

resistance-box

 

مشخصات بازی

نوع: میهمانی

مکانیزم های بازی: بلف زدن، استنتاج، مذاکره

تعداد بازیکن: 5 الی 10 نفر

سن بازیکن: +13

مدت زمان بازی: 15 الی 30 دقیقه

سختی بازی: معمولی (در یک راند می توان تمام قوانین را یاد گرفت!)

کیفیت قطعات: خوب

 

مقدمه

همون طور که گفتیم بازی The Resistance یکی از بازی های سبک Mafia هست. در این بازی بازیکن ها در 2 تیم جاسوس و مقاومت در مقابل همدیگه قرار می گیرن. دقیقا مثل Mafia در ابتدای بازی گروه جاسوس ها همدیگر رو میشناسن ولی گروه مقاومت در طول بازی باید همدیگر رو پیدا کنن. داستان بازی به شرح زیره:

” تیم مقاومت که شامل گروهی از مبارزان است در مقابل دولت فاسد قرار گرفته اند. گروه مقاوت سری از عملیات های خرابکارانه را شروع کرده اند تا بتوانند، دولت فاسد را نابود کنند. متاسفانه جاسوس ها در گروه مقاومت رخنه کرده و سعی در خرابکاری در نقشه های گروه مقاومت دارند. حتی یک جاسوس نیز می تواند، نقشه های دقیق مقاومت را خراب کند. ”

همان طور که در داستان بازی متوجه شدید، جاسوسان سعی می کنند تا خود را به عنوان اعضای مقاومت جا بزنند و ماموریت ها را خراب کنند. پس اعضای مقاومت باید سعی کنند از راه دادن جاسوس ها در تیم عملیاتی ممانعت کنند.

در بازی Mafia در مراحل مختلف که به روز و شب نام داره، بازیکن ها با رای گیری و ترور سعی می کنن که بازیکن های مشکوک رو حذف کنن و متاسفانه اگر بازیکنی در ابتدای بازی حذف بشه، تا انتهای بازی باید بیکار بمونه. از طرف دیگه یک نفر در بازی Mafia به عنوان ” خدا ” باید بازی رو مدیریت کنه ولی این ضعف های بزرگ بازی Mafia در بازی The Resistance به طور کامل بر طرف شده. به این صورت که در بازی The Resistance هیچکدام از بازیکن ها حذف نمیشن و تا آخرین راند، در بازی هستن و در این بازی نیازی به ” خدا ” برای گرداندن بازی وجود نداره و بازیکن ها می تونن بدون اون شخص بازی رو انجام بدن.

در ادامه روش انجام بازی The Resistance رو تشریح می کنیم.

 

resistance-content

 

محتویات داخل بسته

– 10 کارت کاراکتر شامل 6 مقاومت و 4 جاسوس (Spy & Resistance Card)

– 10 کارت ماموریت شامل 5 کارت موفقیت و 5 کارت شکست (Mission Success)

– 1 کارت کارآگاه (Inquisitor Token)

– 5 توکن اعضای تیم ماموریت (Team Token)

– 20 توکن رای گیری شامل 10 توکن موافقت و 10 توکن عدم موافقت (Vote Approved)

– 5 توکن رد کردن ماموریت (Score Markers)

– 1 توکن نشان دهنده راند (Round Marker)

– 1 توکن نشان دهنده مرحله رای گیری (Vote Marker)

– 1 توکن رهبر تیم ماموریت (Leader Token)

– 3 صفحه ماموریت

 

شروع بازی

در ابتدای بازی با توجه به تعداد نفرات، تعداد اعضای هر تیم مشخص می شود. این تعداد با توجه به جدول زیر که در راهنمای بازی نیز موجود است، مشخص می شود:

مثلا در بازی 6 نفره، 4 نفر عضو مقاومت و 2 نفر عضو جاسوس ها هستند.

بر اساس تعداد نفرات، صفحه بازی متناظر رو در وسط میدان بازی قرار میدیم. در گوشه پایین سمت راست صفحات، تعداد بازیکن ها نوشته شده.

به هر یک از بازیکن ها 1 جفت توکن رای گیری داده میشه که در زمان رای گیری از اون استفاده بشه. (پیشنهاد تیم بازی نوین به شما اینه که از توکن های رای گیری استفاده نکنید و رای گیری رو به صورت سنتی انجام بدین. به این دلیل که در ادامه بازی توکن های دیگری هم وارد بازی میشه که باعث سردرگمی شما میشه!)

کارت ها رو بر اساس تعدادی که قبلا مشخص کردیم، بر می زنیم و به هر نفر میدیم. در این قسمت خیلی مهمه که کارت های دیگران رو کسی نبینه.

 

مرحله اول

در این مرحله جاسوس ها باید همدیگر رو بشناسن. به صورت استاندارد یکی از بازیکن ها به صورت تصادفی انتخاب میشه و اتفاق های زیر رو میگه:

– همه چشم هاشون رو ببندن.

– جاسوس ها چشم هاشون رو باز کنن و همدیگر رو ببینن.

– جاسوس ها چشماشون رو ببندن.

– همه چشم هاشون رو باز کنن.

 

مرحله دوم

از این مرحله به بعد چند اتفاق به صورت تکراری میوفته تا برنده بازی مشخص بشه.

در ابتدا بازیکن سمت چپ کسی که کارت ها رو پخش کرده به عنوان رهبر تیم ماموریت انتخاب میشه و Leader Token به اون داده میشه.

1- با توجه به صفحه بازی، در ماموریت اول باید 2 نفر شرکت بکنن. رهبر خودش و یک شخص دیگه رو برای انجام ماموریت انتخاب میکنه. در اینجا بقیه بازیکن ها به ترتیب نظر خودشون رو در مورد این تیم میدن و به نوبت در مورد اینکه آیا ممکنه در این تیم جاسوسی باشه یا نه نظر میدن. برای اینکه اعضای تیمی که قراره وارد ماموریت بشن، برای همه مشخص باشه، جلوی اون بازیکن یک عدد Team Token قرار داده میشه.

2- رای گیری انجام میشه. اگر اکثریت بازیکن ها با این تیم موافق باشن به مرحله فلان میریم (رای مساوی یعنی با تیم موافقت نشده است!). اگر با تیم موافقت نشود، Leader Token به نفر سمت چپ داده می شود تا تیم خود را انتخاب کند و مرحله رای گیری تکرار میشه.

نکته 1: بازیکن های مقاومت باید سعی کنن که وارد تیم بشن و در صورتی که احساس می کنن که در تیمی که قرار وارد ماموریت بشه، یک جاسوس حضور داره، به اون تیم رای منفی بدن!

نکته 2: جاسوس ها باید سعی کنن وارد تیم بشن و ماموریت رو خراب کنن. فقط یک جاسوس کافیه که بتونه کل ماموریت رو نابود کنه.

نکته 3: در این مرحله حتما باید به رای ها دقت کنید تا بتونید شبکه جاسوس ها رو شناسایی کنید و به اون ها اجازه ندین وارد تیم بشن!

3- در صورت موافقا اکثریت اعضا با تیم، به هر کدام از اعضای تیم یک جفت کارت موفقیت و عدم موفقیت (Mission Success) داده میشه. هر کدوم از اعضا باید به صورت مخفیانه کارت مناسب رو انتخاب کنن و بدون اینکه کسی ببینه اونا چی رو انتخاب کردن، روی زمین بذارن. کارت های دوم هم در سمت دیگه میز قرار داده میشه. رای های اصلی و کارت های اضافه توسط 2 نفر مختلف بر زده میشه و به بقیه نشون داده میشه. اگر حتی 1 عدد از کارت های نشان داده شده Fail باشه، اون ماموریت به نفع جاسوس ها به اتمام رسیده.

نکته: در این مرحله Resistance ها حتما باید Success رو انتخاب کنن ولی Spy ها می تونن هم Success و هم Fail رو انتخاب کنن. مثلا در زمانی که ماموریت 2 نفره اس، مشخصا بقیه Resistance ها می تونن، یکی از Spy های احتمالی رو حدس بزنن.

4- نتیجه ماموریت بر روی صفحه بازی با استفاده از Score Markers مشخص میشه.

5- Leader Token به نفر بعدی داده میشه و ماموریت دوم آغاز میشه.

6- مراحل از شماره 1 دوباره تکرار میشن، با این تفاوت که این بار باید 3 نفر برای تیم انتخاب بشن.

نکته: در ماموریت های 4 نفره حتی اگر یکی از کارت های رو نمایی شده Fail باشه، اون ماموریت به نفع Spy ها به اتمام میرسه!

 

برنده بازی

برنده بازی تیمی است که حداقل 3 ماموریت را به نفع خود به اتمام رسانده باشد.

 

resistance-cards

 

حالت های مختلف بازی

2 قانون جذاب رو میشه در این نسخه اضافه کرد که کمی به تزریق هیجان به بازی کمک می کنه.

1- ماموریت ها توسط Leader انتخاب بشه و به ترتیب انجام نشه.

2- جاسوس ها در ابتدای بازی همدیگر رو نشناسن!

 

بسته های توسعه The Resistance

برای بازی The Resistance 4 بسته توسعه (Expansion Pack) تولید شده که هر کدوم از اون ها ویژگی ها و قوانین جالبی رو به بازی اضافه می کنه که لذت بازی رو چند برابر کرده.

 

Inquisitor

این بسته توسعه در حال حاضر در بسته های فعلی وجود داره که در واقع فقط یک کارت کارآگاه رو به بازی اضافه می کنه. در زمان هایی که بازی بیشتر از 7 نفر هست میشه این کارت رو به بازی اضافه کرد. کارت Inquisitor یا کارآگاه به نفر سمت راست رهبر داده میشه. شخصی که این کارت رو در اختیار داره می تونه در ابتدای ماموریت 2، 3 و 4 از این کارت استفاده کنه.

استفاده از کارت به این صورت هست که کارت رو هر کسی که دوست داریم، میدیم و در قبالش از اون می خوایم که کارت کاراکتر خودش رو به ما نشون بده. بقیه حق ندارن اون کارت رو ببینن. در این جا بازیکنی که کارت رو دیده می تونه بلف بزنه و نقش اون شخص رو اشتباه جلوه بده. مثلا:

داود که جاسوس است، کارت کاراگاه را به حامد که مقاومت است داده و نقش او را می بیند. در اینجا او می تواند بلف بزند که حامد، جاسوس است.

تنها نکته ای که در زمان استفاده از کارت کارآگاه باید در نظر داشت این است که شخص گیرنده کارت نمی تواند آن را بر روی کسی که قبل کارت را داشته است، استفاده کند. مثلا حامد نمی تواند کارت را به داود بده.

 

3 بسته توسعه دیگه هم برای این بازی ساخته شده که نام های اون Hidden Agenda ، Hostile Intent و Plot Tickens نام دارن که امیدواریم به زودی اون ها رو در مقالات دیگه به طور کامل معرفی کنیم.

 

خرید بازی resistance

 

حرف آخر

همون طور که دیدید، انجام این بازی به شدت ساده و در کمتر از  دقیقه می تونید بازی رو برای دیگران توضیح بدین. از طرف دیگه با توجه به اینکه در این بازی هیچ کسی حذف نمیشه، می تونید با هر کسی این بازی رو انجام بدین. و موضوع دیگه ای که هست اینه که در بازی مافیا اشخاصی که شهروند معمولی میشن، از بازی لذت نمی برن ولی در بازی The Resistance حتی مقاومت ها هم به شدت با بازی درگیر میشن.

یکی از سوالاتی که خیلی در مورد این بازی عنوان شده و شاید بعد از چند دست بازی کردن برای شما هم بوجود بیاد اینه که جاسوس ها معمولا بیشتر برنده میشن و وزنه بازی به سمت اون ها سنگینی می کنه. این سوال در دفترچه بازی این طوری جواب داده شده:

” اصلا آسون نیست که یک دولت قدرتمند رو سرنگون کنید. باید از هر طرف انتظار ورود جاسوس ها به تیمتون رو داشته باشید و با استفاده از کارآگاه بتونید جاسوس ها رو به درستی تشخیص بدین. این بستگی به شما داره که می تونید قدرت خودتون رو به رخ دولت فاسد نشون بدین یا نه! ”

شما می تونید بازی The Resistance و هر 3 بسته توسعه رو از فروشگاه بازی نوین خریداری کنید.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *