قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی – بخش دوم

در بخش اول، بازی های رومیزی را معرفی کردیم که قوانین ساده ای داشتند و کمی استراتژی برای برنده یا بازنده شدن در بازی دخیل بود. البته بسته های توسعه زیادی برای هر 3 بازی Splendor ، Carcassonne و Ticket to ride عرضه شده اند که می توانند باعث به وجود آمدن چالش در بازی شوند و نباید آن ها را نادیده گرفت. برای خواندن بخش قبلی می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

بخش اول – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

 

بازی های سبک استراتژی برای کسانی که می خواهند کمی چالش را نیز تجربه کنند

در ادامه مقاله قصد داریم بازی هایی را معرفی کنیم که استراتژی پیچیده تری دارند ولی مکانزیم های انجام بازی همچنان از سطح متوسط بالاتر نمی رود.

به نظر ما این بازی ها می تواند قدم رو به جلوی خوبی برای بازیکن هایی باشد که به دنبال چالش بیشتری هستند. بازی های معرفی شده در این بخش کمی طولانی تر و اندکی گران قیمت تر از بازی های دیگر هستند.

 

بازی رومیزی Catan

بازی رومیزی Catan

بازی Catan در سبک تمدن سازی است و در آن بازیکنان برای به دست آوردن امتیاز باید منابعی جمع آوری کرده و جاده ها، شهرها و ساختمان های مختلفی بسازند. برای جمع آوری منابع باید مقدار تاس ریخته شده با مقداری که بر روی جایی که می خواهند چیزی بسازند، برابر باشد. بازیکن ها همچنین می توانند به ازای طولانی ترین راه ساخته شده یا بزرگترین ارتش، امتیازاتی به دست بیاورند. اگر بازیکنی عدد 7 را بیاورد، بازیکن از به دست آوردن منابع محروم می شود و همچنین راه هایی وجود دارد که بازیکن ها می توانند در مقابل مناطقی رابه وجود آورده تا بازیکن های دیگر نتوانند هم مرز با آن ها چیزی بسازند. بازیکنی که زودتر از بقیه به 10 امتیاز برسد، برنده بازی است.

در بازی کتان استراتژی بسیار مهم است و در طول بازی کسی حذف نمی شود. یک بازی استراتژی تعاملی که همزمان بسیار جذاب هم است. بازی Catan جز اولین بازی های رومیزی و چالش انگیزی بود که سال ها قبل بازی کردم و هر از چندگاهی با دوستان این بازی را تجربه می کنیم و از آن لذت می بریم. قوانین بازی نه آن قدر ساده و پیش پا افتاده هست که حوصله شما را سر ببرد و نه آنقدر پیچیده که نیاز داشته باشید، فسفر بسوزانید. تنها بودن شخصی در بازی که قبلا تجربه بازی Catan را داشته باشد به شما کمک کند، برای دور های اول نیاز است.

بازی Catan

زمان انجام بازی Catan از بازی Splendor کمی بیشتر است و از طرفی نوبت شما در هر راند ممکن است بسته به اتفاقات مختلف کمی بیشتر طول بکشد، پس به شما پیشنهاد می کنیم که با تمام دقت به روش انجام بازی دیگران دقت کنید و همزمان چیپس یا نوشیدنی مورد علاقه تان را مصرف کنید.

بازی Catan در سال 1995 برنده Spiel des Jahres شده است و با نمره 7.2 در بازار بازی های رومیزی حرف های زیادی برای گفتن دارد. بازی رومیزی Catan برای 2 الی 4 نفر طراحی شده است که با بسته توسعه ای که برای آن عرضه شده است امکان بازی تا 6 نفر را نیز فراهم می کند. پیشنهاد بازی نوین انجام نسخه اصلی بازی و بعدا 6 نفره بازی کردن Catan است که به شدت باعث بهتر شدن تجربه بازی شما خواهد شد.

 

بازی رومیزی 7 wonders

بازی رومیزی 7 Wonders

بازی رومیزی 7 Wonders یا عجایب هفتگانه هم بازی ای در سبک تمدن سازی است که این بار تمدن ها بر اساس کارت هایی است که در طول بازی به دست می آورید. بازیکنان در ابتدای بازی یک تمدن را به صورت تصادفی انتخاب می کنند و سپس بازی در 3 دوره یا Age انجام می شود و باید 18 کارت به نوبت انتخاب شود. در این بازی شما باید تمدن خود را به بالاترین سطح چه از نظر دانش، فرهنگ یا نیروی نظامی برسانید. شهرهای شما منابعی را تولید می کنند که به شما برای خرید های بعدی تخفیف می دهند ( دقیقا به مانند Splendor ) و همچنین این امکان را به شما می دهد که با همسایگان خود آن را مبادله کنید.

با استفاده از این منابع بازیکن ها همچنین می توانند سکه به دست بیاورند، قدرت نظامی خود را افزایش دهند، عجایب زمان خود را بسازند، علم و دانش را ارتقا دهند و ساختار های اقتصادی به وجود آورند. بازیکنی که در انتهای 3 دوره ( پایان بازی ) امتیاز بیشتری داشته باشد، برنده خواهد شد.

محتویات بازی 7 wonders

غنی بودن بازی 7 Wonders از استراتژی های مختلف باعث می شود که چند دست نیاز داشته باشید تا به همه گوشه های عجایب هفتگانه مسلط شوید. از طرف دیگر قوانین بازی ساده هستند و سریعا با آن ها آشنا خواهید شد و زمان بازی هم با توجه به تعداد دور های بازی که 18 است، در حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد. به نظر ما بازی 7 Wonders با تعداد بالا لذت بیشتری را نصیب شما می کند ولی در بازی چهار نفره نیز مشکلی نداشتیم. بازی حالت دو نفره را نیز شامل می شود و جذاب است ولی اگر می خواهید بازی دو نفره را به صورت حرفه ای تر دنبال کنید، باید بازی 7Wonders Duel را انتخاب کنید. با این که بازی 7 Wonders یک بازی رقابتی است ولی تفرقه انداز نیست. بازی شما را برای به دست آوردن کارت هایی که دیگران ندارند، تشویق می کند ولی اجبار نمی کند. از آن جایی که مبادله کردن در بازی بسیار مهم است، بازی 7 Wonders به صورتی طراحی شده است که بر خلاف بازی Catan که مبادله در آن داغ است ولی در 7 Wonders  هر دو بازیکن از این حرکت سود می برند در حالی که منابع آن ها نیز مصرف نمی شود. بازی 7 Wonders بدون شک یکی از بهترین بازی های استراتژی است که می توان به هر کسی پیشنهاد کرد و نمره 7.8 و رتبه 4 در بازی های خانوادگی ( در زمان نوشتن مقاله ) قطعا تضمین کننده یک انتخاب خوب برای افراد سختگیر است.

 

بازی رومیزی risk

بازی رومیزی Risk

در آخر این مقاله بد نیست از بازی رومیزی Risk نام ببریم که شاید بیشتر از بقیه بازی های رومیزی با آن آشنایی داشته باشید. بازی Risk یکی از بازی های قدیمی رومیزی است که در سال 1957 عرضه شده است و نسخه های مختلفی دارد. در بازی Risk بازیکنان برای تصاحب دنیا با یکدیگر مبارزه می کنند و باید قلمرو گشایی کنند. در ابتدای بازی بسته به تعداد بازیکن ها، تعدادی قلمرو به هر یک از بازیکن ها داده می شود. سپس در نوبت هر بازیکن 3 سرباز به آن ها داده می شود و بازیکنان می توانند از این سرباز ها در هر قلمرویی که دوست دارند استفاده کنند و به کشورهای دیگر حمله کنند. مبارزات با استفاده از تاس انجام می شود به این صورت که مهاجم و مدافع به اندازه سربازهایی که دارند، تاس می ریزند و هر کسی که تاس بزرگتری آورد، برنده مبارزه است. ( در صورت تساوی مدافع برنده می شود! ) برنده کل بازی به دو صورت مشخص می شود. یا اینکه تعداد کشورهای زیادی را تصاحب کند یا همه کشورها را تصاحب کند. این قانون در ابتدای بازی مشخص می شود.

بازی رومیزی risk

بازی Risk جز اولین بازی هایی بود که انجام دادم و علاقه من را به بازی های رومیزی به شدت بالا برد. ترکیبی از استراتژی و شانس، هیجان و منطق را همزمان به زمین بازی می آورد. از طرف دیگر تعامل با دیگر بازیکنان در بازی Risk بسیار مهم است. مثلا می توان به کسی قول داد که به کشورش حمله نکنیم و وی هم به ما حمله ای نکند. درست کردن اتحاد های مختلف در طول بازی به شدت باعث هیجان انگیز شدن بازی Risk کرده است. ما تجربه انجام این بازی را با گروه های مختلفی داشتیم و تمام گروه ها از این بازی استقبال کردند. شاید وجود تاس در بازی به سریع تر درک کردن قوانین کمک می کند و بازیکنان را درگیر قوانین پیچیده بازی های دیگر نمی کند ولی به طور کلی بازی رومیزی Risk جز بازی هایی محسوب می شود که انتخاب اول ما برای پیشنهاد به دیگران است.

 

خیلی خوشحالیم که باز هم ما رو همراهی کردید. اگر شما هم بازی هایی در سبک بازی های رومیزی معرفی شده می شناسید، خوشحال می شویم که در قسمت نظرات معرفی کنید.

در بخش بعدی مقاله قصد داریم که کمی از حال و هوای بازی های جدی خارج بشویم و چند بازی مناسب برای دورهمی ها و مهمانی را به شما معرفی کنیم.

بخش سوم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

بخش چهارم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

با ما همراه باشید.

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

مقایسه بازی kenjin و بازی Battle Line

مقایسه بازی Kenjin و بازی Battle Line

در این مقایسه بازی های Kenjin و Battle Line برای شما انجام داده شده است تا بتوانید بهترین انتخاب را بین این دو بازی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code