مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد!؛ معرفی بازی Agricola

در این مطلب کوتاه قصد داریم که معرفی بازی Agricola را به زبان ساده داشته باشیم.

معرفی-بازی-agricola

تا حالا به این فکر کردید که اگر یه کشاورز بودید و همراه همسرتون یه زمین چند هکتاری داشتید، باهاش چیکار می‏ کردید؟ شخمش می‏ زدید و سبزی و میوه می ‏کاشتید؟ یا یه دامداری بزرگ داخلش ایجاد می ‏کردید و حیوانات مختلف رو نگه‏داری می کردید؟ مطمئنا دو نفری از پس این همه کار بر نخواهید اومد و باید اشخاصی رو استخدام می ‏کردید تا در این راه به شما کمک کنند. کم کم درآمد کسب می ‏کردید و خونه‏ خودتون رو پیشرفته می‏ کردید. وسایل جدید می ‏خریدید و یه کشاورزی و دامداری کاملا مدرن و بهینه راه ‏اندازی می ‏کردید که از تمام رقبا معروف‏تر بشید. این دقیقا همون کاری است که باید در بازی اگریکولا انجام بدید! یه تجربه‏ شیرین و دلچسب از ساختن تدریجی یه زندگی روستایی با تمام سختی‏ هایش تا رسیدن به مقام بهترین کشاورز و دامدار با کلی بچه و کارمند زیر دست!

پس با ما همراه باشید تا ببینیم این شاهکار بی مانند چیست که این همه از آن تعریف می کنند و هنوز هم در لیست بهترین بازی‏های دنیا قرار دارد.

 

صفحه-بازی-چیدمان-بازی-agricola

تم بازی

همانطور که گفتیم تم بازی کشاورزی و دامداری است و سر و سامان رساندن خانواده ای هدف بازی است. در ابتدای بازی به هر بازیکن دو کارگر (یک زن و شوهر ) و یک زمین که تنها در آن کلبه ای وجود دارد، داده می شود. حالا بازیکن ها در طول 14 راند بازی کارهای زیر را انجام می دهند:

  • زمین را شخم می زنند
  • انواع سبزیجات و گیاهان را می کارند
  • به دور زمین خود حصار می کشند
  • اسطبلی برای نگه داری دام ها می سازید
  • بچه دار می شوید و کارگرهای بیشتری به دست می آورید
  • نیروی متخصص استخدام می کنید

در انتهای 14 راند بازی، هر بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد، برنده بازی خواهد بود.

 

جعبه-بازی-agricola

مکانیزم بازی Agricola

مکانیزم بازی، همان مکانیزم نام آشنای کارگرگذاری یا worker placement است. یعنی هر بازیکن در نوبت خودش، یکی از کارگرهایش را از کلبه خارج می کند و داخل یکی از مکان‏ های صفحه بازی قرار می دهد. این مکان‏ها به مرور و با گذشتن از هر راند بیشتر خواهند شد و کارهای بیشتری برای انجام دادن نیز به وجود می آیند. بعضی مکان‏ ها به  شما منابعی مثل چوب، آجر، سنگ و … می دهند، بعضی ‏ها به شما سبزی و گندم می دهند، از بعضی منابع می توانید برای شخم زدن مناطق بیشتر استفاده کرد. بعضی ‏ها به شما اجازه می دهند تا حصار بسازید، بعضی ‏ها به شما اجازه می دهند تا یک کارت بخرید ( کارت های بهبود دهنده ) و یا شخصی رو به استخدام خودتون در بیاورید ( کارت مشاغل ).

جالب اینجاست که اگر شما منبعی را برندارید، در راند بعد باز تعدادی منبع از همان شکل بهش اضافه خواهد شد و به نوعی آن محل برای بازیکن ها در دور بعدی جذاب تر خواهد بود، چون منابع بیشتری در آن وجود دارد. مثلا در هر دور جنگل 3 چوب تولید می کند ، اگر هیچ کدام از بازیکنان، این 3 چوب رو در این نوبت بر ندارد، در دور بعد 3 چوب دیگر به چوب ‏های جنگل اضافه خواهد شد و به 6 چوب تبدیل می شود. همین مکانیزم ساده بازی رو بسیار جذاب می کند. شما به امید بیشتر شدن منبعی، آن را بر نمی دارید ولی ممکن است بازیکنان دیگر زودتر از شما به آن منبع دستبرد بزنند.

با پیشرفت بازی، احساس شما به نیاز به کارگران بیشتر، احساس می شود چون با دو کارگر نمی ‏توانید از پس آن همه کار در یک زمان کوتاه بر بیایید، پس نیاز به تولید مثل خواهید داشت. برای تولید مثل باید کلبه‏ جدید بسازید تا عضو جدید خانواده شما بتواند در آنجا بخوابد. برای ساخت کلبه نیاز به منابع دارید. هم چنین در هر دور فقط یک بازیکن می تواند، از مکان تولید مثل استفاده کند و اگر دیر بجنبید باید چند راند دیرتر کارگرهای خود را زیاد کنید و از بازیکنان دیگر عقب می افتید. مکان تولید مثل در راند پنجم الی هفتم باز خواهد شد و هم چنین در راندهای انتهایی بازی یک مکان تولید مثل دیگر نیز باز می شود.

 

کارت های مشاغل و بهبود دهنده

کارت‏ های مشاغل و بهبود دهنده ‏ها کارت‏های بسیار مهمی هستند که به شما امکانات بسیار جالبی می دهند تا بتوانید از امکانات بیشتری در زمان استفاده کردن از مکان ‏های صفحه‏ بازی بهره ببرید. مثلا کارت شغلی به نام چوب بر داریم که اگر آن را بازی کنید، هر وقت چوب جمع کنید، یک عدد چوب بیشتر به شما داده می شود. یا مثلا کارتی به اسم نجار داریم که به شما امکان می دهد، برای ساخت خونه از 2 چوب کمتر استفاده کنید. بعضی کارت ‏های بهبود دهنده را شما برای پخت و پز غذا نیاز دارید، چون باید در فواصل مشخصی از بازی به کارگرهای خودتان غذا بدید و اگر این کار رو نکنید به ازای هر غذایی که کم دارید، باید توکن گدایی بردارید و 3 امتیاز منفی می‏ خورید! شاید بتوان گفت چالش اصلی این بازی همین سیر کردن شکم کارگرهاست! شما همیشه باید حواستان به شکم صاحب مرده کارگرها باشد تا گشنه نمانند و باعث نشوند، امتیاز منفی بخورید.

کارت-های-متنوع-agricola

بعضی از کارت‏های بهبود دهنده به شما امتیازات خاصی در انتهای بازی می‏دن. مثلا اگر کارت سفالگری رو بخرید، در انتهای بازی به ازای تعداد مشخصی آجر که داشته باشید، امتیاز مشخصی دریافت می‏کنید. همچنین می‏تونید کارت تنور بخرید و گندمی که درو میکنید رو تبدیل به نون کنید تا کارگرها رو سیر کنید. اجاق هم برای پخت و پز غذا استفاده می‏شه.

مهم‏ترین کار شما در این بازی، ایجاد کمبوهای خوب با استفاده از کارت‏های دستتان است. یعنی کاری بکنید که کارت‏ هایی که بازی می ‏کنید به نحوی با یکدیگر مرتبط باشند تا بیشترین بهره رو از آن ها ببرید. مثلا کسی که کارت سفالگری رو خریده، اگر کارتی رو هم داشته باشد که به وی آجر اضافه بدهد، یک کمبو خوب ایجاد کرده است.

 

کشاورزی و دامداری

برای کشت و کار، شما اول باید زمین‏ رو شخم بزنید و آماده‏ کاشت کنید. بعد باید سبزی و گندم جمع کنید و در انتها با استفاده از مکان کشت و کار، این گندم و سبزی را در زمین‏ های شخم زده خودتان بکارید. هر گندمی که بکارید دو گندم به شما بر می گرداند هر سبزی که می کارید یک سبزی اضافه بر روی آن رشد خواهد کرد. در زمان برداشت محصول، که همان زمان سیر کردن شکم کارگرهاست و هر ه به پایان بازی نزدیک می شویم، فاصله سیر کردن شکم آن ها نیز کوتاه تر می شد، شما یک گندم یا سبزی از هر زمین تان برداشت می ‏کنید که می‏ توانید به عنوان غذا  از آن ها استفاده کنید یا اینکه در راند های بعدی آن ها را در زمین های شخم زده خود بکارید و در نهایت گندم و سبزی بیشتری به دست بیاورید.

برای دامداری، شما اول باید چوب جمع کنید و بعد با استفاده از چوب‏ ها دور زمین خودتان حصار بکشید تا بتوانید حیوانات رو در داخل این حصارها نگهداری کنید. هر کدام از این چراگاه‏ ها می تواند یک نوع حیوان رو نگهداری کند. مثلا در یک چراگاه شما گوسفند و در چراگاه بعدی گاو و در چراگاه سوم خوک نگهداری می‏ کنید. البته امکان این نیز وجود دارد که از کلبه‏ای که دارید استفاده کنید و یک حیوان رو به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید!

 

کارت-امتیاز-شماری-بازی-agricola

امتیازشماری

در انتهای بازی شما باید در ردیف‏ های امتیازشماری مختلف امتیاز خودتان را حساب کنید و بعد با هم جمع بزنید. به ازای موارد مختلف شما امتیازی کسب می‏ کنید که حداکثر 4 امتیاز خواهد داشت. مثلا برای سبزیجات، به ازای هر سبزی که در انتهای بازی داشته باشید، 1 امتیاز کسب می ‏کنید (حداکثر 4 سبزی) و برای گندم‏ ها طبق یک جدول به ازای تعداد مشخصی گندم، امتیاز خاصی کسب می ‏کنید که مثلا اگر 8 یا 9 گندم داشته باشید، 4 امتیاز کسب خواهید کرد که حداکثر مقدار امتیاز آن است. برای حصار ها، به ازای هر چراگاه 1 امتیاز کسب می ‏کنید (حداکثر 4 امتیاز)، به ازای هر کارگر 3 امتیاز، به ازای هر فضای خالی در زمین تان 1 امتیاز از شما کم خواهد شد هم چنین به ازای هر ردیف امتیازی که در آن امتیازی نگرفته باشید 1 امتیاز از شما کم می شود.. مثلا اگر هیچ گوسفندی نداشته باشید، 1 امتیاز از شما کم خواهد شد.

پس شما باید سعی کنید در تمام ردیف ‏های امتیازی، امتیاز کسب کنید. در انتهای بازی کسی که بیشترین امتیاز را داشته باشه برنده‏ خواهد شد.

 

حرف آخر

این بازی هنوز هم یکی از بهترین بازی ‏های استراتژیک دنیاست. یک بازی با تم کشاورزی که به نظر ساده و بدون چالش می آید ولی در اصل این بازی پر از چالش است. در واقع در بازی Agricola یک مساله در جلوی چشمان شما قرار می گیرد و باید آن را حل کنید. حالا هر چه قدر که راه حل شما از بازیکن های دیگر بهتر باشد، امتیاز بیشتری به دست می آورید.بازی از تکرار پذیری بسیار خوبی برخوردار است و در هر نوبت بازی، درهای جدیدی از آن به شما باز شده و استراتژی های جدیدی کشف می‏ کنید. حتی می توان گفت که یک سال بازی کردن Agricola در دست بعدی هم موارد جدیدی را برای شما به وجود می آورد

از نظر استراتژیک بودن بازی همین بس که هر ساله مسابقاتی برای آن برگزار می شود یکی از قهرمانان جهان Agricola در مورد بازی می گوید:

کسی که یاد بگیره اگریکولا رو خوب بازی کنه، هر بازی دیگه‏ ای رو میتونه خوب بازی کنه!

نظر شما در مورد بازی Agricola چیست؟ کلا کشاورزی و دامداری می تواند تم خوبی برای یک بردگیم باشد یا خیر؟

نیما مسقدی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف، عاشق و دلباخته بردگیم ، تقریبا 90 درصد اوقات فراغتم مشغول بردگیم بازی کردن هستم اون 10 درصد هم دارم میگردم ببینم چه بردگیمی بازی کنم! بازی کنید که زندگی یه بازیه!

مطلب پیشنهادی

معرفی-بازی-ماتیکان

معرفی بازی ماتیکان

در بازی ماتیکان بازیکنان باید با چسباندن کارت های بازی به یکدیگر، یک جزوه از کتابی قدیمی درست کنند و بازیکنی که بهتر از دیگران بتواند این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. سلام
    این بازی چند نفره بازی کینم بهتره؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *