قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی – بخش چهارم

در بخش سوم از سری مقاله های ” قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی ” سبک مهمانی را مورد بررسی قرار دادیم و عنوان معروف این سبک را معرفی کردیم. و حالا در بخش چهارم به سراغ محبوب ترین سبک بازی های رومیزی می رویم.

برای خواندن بخش های قبلی می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

بخش اول – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

بخش دوم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

بخش سوم – قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی

 

بازی های رومیزی در سبک همکاری مشترک

بازی های رومیزی همکاری مشترک یا Cooperative Board Games بازیکنان را برای رسیدن به یک هدف مشترک و همکاری با یک دیگر در دنیای بازی قرار می دهد و دیگر خبری از رقابت نیست. این دسته از بازی های رومیزی مناسب کسانی است که می خواهند صلح را در خانواده یا جمع دوستانه خود برقرار کنند. من همیشه از جمله زیر برای معرفی بازی های رومیزی همکاری مشترک به اشخاصی که با این دسته بازی ها آشنایی ندارند، استفاده می کنم:

” در بازی های رومیزی سبک Coop بازیکنان بر علیه بازی قیام می کنند ”

شاید به نظر شما این جمله کمی سنگین به نظر بیاید ولی وقتی که در دنیای این بازی های رومیزی قرار گرفتید و بازی در هر راند ( یا بعضا در نوبت خود شما ) شرایطی را بر شما تحمیل کرد که در نهایت به باخت شما منجر شد، معنی قیام را بهتر خواهید فهمید. بازی های رومیزی همکاری مشترک غالبا بازی هایی هستند که نیاز به بازیکنان حرفه ای یا حداقل کسانی دارند که با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند. معمولا بازی های رومیزی مشترک در بار اول، نیاز به شخصی دارد که بازی را رهبری کرده و قوانین بازی را به بقیه بازیکنان بفهماند ولی در دفعات بعدی و معمولا بعد از گذشت چند راند، بازی خود را لو می دهد و روند آن مشخص می شود.

تنها موضوعی که دوست دارم قبل از خواندن ادامه مقاله متذکر شوم، این است که نگذارید دفترچه سنگین، متن های انگلیسی زیاد و مهره ها یا توکن های مختلف این بازی ها شما رو گول بزند. بعد از یک بار بازی کردن اینگونه بازی ها، متوجه خواهید شد که با چه سبک آسان و شدیدا دلچسبی طرف هستید.

 

بازی رومیزی Pandemic

بازی رومیزی Pandemic

در بازی Pandemic، بازیکنان باید با همکاری یک دیگر از شیوع بیماری ها و ویروس های به شدت کشنده جلوگیری کنند و بشریت را نجات دهند. بازیکنان کارت هایی رو انتخاب کرده و در هر نوبت 4 کار می توانند انجام دهند: ساخت مرکز تحقیقات، درمان بیماری، به اشتراک گذاری علم و پیدا کردن راه قطعی درمان. همچنین بازیکنان در طول بازی کارت های شیوع بیماری را نیز به بازی اضافه می کنند ( در واقع به جای بازی، شرایط را برای خود سخت می کنند! ) که باعث افزایش سرعت و منطقه گسترش بیماری می شوند. با درمان 4 بیماری، بازیکنان برنده می شوند. اگر در طول بازی شرایطی به وجود بیاید که بیماری به شدت گسترش پیدا کند یا کارت های بازیکنان به اتمام برسد، بازیکنان بازنده خواهند شد.

 

خرید بازی رومیزی pandemic

در بازی رومیزی Pandemic بازیکنان با چالش های بی شماری از جمله برنامه ریزی درگیر خواهند شد. شرایط سخت بازی می تواند هر بازیکنی را دچار چالش کند. 3 راه برای باخت در مقابل 1 راه برای برد نشان دهنده جدی بودن بازی رومیزی Pandemic برای به چالش کشیدن بازیکنان است. بازی به شدت تعاملی است چون بازیکنان باید با هم فکری یکدیگر کارهایی که در هر دست باید انجام دهند را انتخاب کنند. این امکان در بازی قرار داده شده است که بتوانید درجه سختی بازی را بالا ببرید. ( بله در بازی های رومیزی همکاری مشترک چنین امکانی مثل بازی های ویدیویی وجود دارد! ). بازی رومیزی Pandemic بدون شک جز بهترین بازی های این سبک است. بسته های توسعه مختلف و نسخه های مختلفی از بازی Pandemic وجود دارد و ارزش این سری بازی ها در میان بازی های رومیزی دیگر غیر قابل چشم پوشی است.

 

بازی رومیزی robinson crusoe

بازی رومیزی robinson crusoe adventures on the cursed island

در بازی robinson crusoe adventures on the cursed island، بازیکنان در نقش کشتی شکستگانی هستند که به یک جزیره خالی از سکنه افتاده اند و باید با شرایط سخت و طاقت فرسای جزیره مقابله کنند و از آنجا نجات یابند. 7 سناریو در بازی قرار داده شده است که در واقع هفت هدفی است که شما می توانید کامل کنید و برنده شوید. درجه سختی سناریو ها به ترتیب افزایش می یابد. مثلا در سناریو 1 شما باید تا قبل از راند 12 یک تپه چوب ایجاد کرده و آتش بزنید تا به کشتی ها عبوری علامت بدهید یا در سناریو 3 باید شخصی را از مرگ نجات دهید. هر راند از بازی در 6 فاز مختلف تقسیم می شود که از به دست آوردن منابع و شکار گرفته تا ساخت وسایل مختلف را شامل می شود. در مقاله ای که در آینده نزدیک می خواهیم منتشر کنیم، با جزییات بیشتری بازی رومیزی robinson crusoe adventures on the cursed island را تشریح خواهیم کرد.

سال 96 که با این بازی آشنا شده بودم، ویدیو ها و نقد های مختلفی را در اینترنت مشاهده کردم و یکی از نظراتی که زیر ویدیوی معرفی این بازی در کانال Watch it Played نظر من را جلب کرد این بود که:

” This game should be renamed, how to inevitably die, the game. ” این بازی باید اسمش تغییر کنه به چگونه ناچارا بمیرید.

و همچنین این نظری که در مورد ویدیو قرار داده شده بود:

” “and take a wound” <— most common phrase in the video ” بیشترین جمله ای که در این ویدیو تکرار شده، و شما زخمی می شوید.

خرید بازی رومیزی robinson crusoe

بعد از انجام بازی robinson crusoe adventures on the cursed island متوجه شدم که دلیل این اظهار نظرها چیست. شرایط و اتفاقاتی که بازی بر بازیکن تحمیل می کند، به شدت سخت است و از آن جایی که شما مقداری جان مشخص دارید، احتمال مردن شما با چند حرکت اشتباه بسیار زیاد است. در بازی robinson crusoe adventures on the cursed island در صورتی که حتی یکی از بازیکن های گروه بمیرد، همه بازیکنان بازنده می شوند. از طرف دیگر در طول بازی ممکن است بر اساس اتفاقاتی مثلا شما مجبور شوید شبی را بدون غذا سپری کنید. در صورت نخوردن غذا، یک زخم بر می دارید. تعداد شرایطی که باعث می شود که زخم بخورید، آن قدر زیاد است که مرگ را در هر راند در جلوی چشمانتان قرار می دهد. تجربه این بازی با گروه های مختلف بسیار شیرین و دلچسب بود. کما اینکه بیشتر گروه ها در دفعات اول با مرگ رو به رو شدند ولی مشخصا تلاش برای شکست دادن شرایط سخت جزیره آن ها را به انجام دوباره بازی مجاب کرد. به صورت کلی بازی رومیزی robinson crusoe adventures on the cursed island یکی از محبوب ترین بازی های رومیزی سبک همکاری مشترک است که می توانید تجربه کنید.

 

بخش چهارم مقاله ” قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی ” هم به اتمام رسید. بازی های همکاری مشترک معمولا بازی هایی هستند که لذت بردن از آن ها بستگی به گروهی دارد که شما با آن ها به انجام بازی مشغول می شوید. ولی از طرفی این امکان نیز وجود دارد که به تنهایی این بازی ها را انجام داده و لذت چند برابر هم ببرید. آیا  شما هم تجربه این دسته از بازی های رومیزی را دارید؟ می توانید در قسمت نظرات آن ها را به ما معرفی کنید.

در بخش بعدی مقاله به سراغ بهترین بازی های دو نفره می رویم. مقاله بعدی که آخرین بخش ” قدم به قدم در انتخاب بازی های رومیزی ” است را از دست ندهید!

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

مقایسه بازی kenjin و بازی Battle Line

مقایسه بازی Kenjin و بازی Battle Line

در این مقایسه بازی های Kenjin و Battle Line برای شما انجام داده شده است تا بتوانید بهترین انتخاب را بین این دو بازی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *