نبرد من؛ معرفی Memoir 44

نبرد-من-معرفی-بازی-memoir-44

جنگ جهانی دوم بدون شک یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین نبردها در طول تاریخ بوده است. هجوم همه جانبه آلمان نازی به اروپا که در ابتدا با برتری مطلق آنها شروع شد و سپس با خطاهای هیتلر و حمله بی موقع به روسیه، باعث ضعف بسیار زیاد آنها شد. میلیون‏ها انسان کشته شدند و هزاران زیرساخت از بین رفت. کشورهای زیادی درگیر این جنگ شدند که شاخص ‏ترین آن‏ها آلمان، ژاپن و ایتالیا (متحدین)، و انگلیس، آمریکا، فرانسه و شوروی (متفقین) بودند. سرانجام جنگ با شکست متحدین به پایان رسید اما اثرات آن تا سالیان دراز در جهان باقی ماند.

مطمئنا چنین واقعه بزرگی دست مایه خوبی برای ساخت یک بازی رومیزی است. به همین دلیل هم هست که چندین بازی با تم جنگ جهانی دوم ایجاد شده است. در مقاله امروز قصد داریم یکی از مهم ترین بازی‏های این ژانر را به شما معرفی کنیم: بازی Memoir 44.

 

معرفی بازی Memoir 44

بازی Memoir 44 یک بازی در سبک جنگی است که در آن مجموعه‏ ای از عملیات‏ های جنگ‏ جهانی دوم شبیه سازی شده است. عملیاتی نظیر اشغال پل پگاسوس توسط نیروهای انگلیسی یا آزادسازی پاریس. در هر سناریو، یکی از بازیکنان در نقش متفقین و دیگری در نقش متحدین قرار می‏ گیرد و هر دو بازیکن باید سعی کنند شرایط پیروزی آن سناریو را محقق سازند.

بعد از اینکه یکی از طرفین به پیروزی رسید، جای بازیکنان عوض می‏ شود و باز همان سناریو را بازی می‏ کنند و در نهایت مجموع امتیازات دو راند بازی برنده را مشخص خواهد کرد.

اما دلیل اینکه بازیکنان باید یک بار متحدین و بار دیگر متفقین را بازی کنند چیست؟ واضح است، اکثر سناریوهای بازی نامتوازن هستند، چون بر مبنای واقعیت ساخته شده‏ اند و معمولا سناریوها در مورد عملیاتی هستند که در آن ارتش آلمان ضعیف‏ شده بود. پس بازیکنی که در نقش متحدین بازی می کند، معمولا دست پایین را دارد اما باید سعی کند بیشترین امتیاز ممکن را کسب کند و جانانه دفاع کند.

روش انجام بازی

مکانیزم‏ های بازی به شدت ساده و جذاب هستند:

 • هر بازیکن در نوبت خود یک کارت از دست خود بازی می‏ کند و دستورات آن کارت را اجرا می‏ کند.
 • سپس اگر مجاز به حمله باشد، با ریختن تاس به نیروهای دشمن حمله می‏کند.

صفحه‏ ی بازی با دو نقطه چین به سه جناح راست، مرکزی و چپ تقسیم می‏ شود. یک دسته از کارت‏های بازی در واقع به بازیکن امکان می‏ دهند که در یک یا تعدادی از این سه جناح عملیات انجام دهند و نیروهای خود را حرکت دهند.

مثلا یک کارت به شما اجازه می‏ دهد سه واحد خود را در جناح مرکزی حرکت دهید، یا کارت دیگر به شما اجازه می‏ دهد در هر یک از سه جناح یک واحد از نیروهای خود را حرکت دهید. دسته دیگر کارت‏ها، کارت‏های خاصی هستند که امکانات جالبی به بازیکن می‏ دهند. مثلا امکان ضد حمله (بازی کردن کارتی که حریف در دست خود بازی کرده)، امکان حمله هوایی به نیروهای حریف، امکان شلیک قوی خمپاره، امکان ساخت سنگر، امکان حمله چریکی و … .

واحدهای بازی شامل سربازان، تانک‏ها و توپخانه‏ ها هستند که در هر سناریو از ترکیبی از آنها استفاده می‏ شود. مثلا در نبرد آزادسازی پاریس، تمام تانک‏های فرانسه در بازی هستند، اما در عوض نیروهای آلمان دو توپخانه دارند. قابلیت‏های واحدها و قدرت آنها متفاوت است.

سربازان می‏ توانند یکی از دو کار ذیل را در زمانی که به آنها فرمان داده می شود انجام دهند:

 • یک خانه حرکت کنند و سپس حمله کنند.
 • دو خانه حرکت کنند اما دیگر توانایی حمله ندارند.

برد حمله سربازها تا 3 خانه فاصله است اما هرچه نیروی دشمن دورتر باشد، تعداد تاس کمتری ریخته خواهد شد. یک خانه فاصله (3 تاس)، دو خانه فاصله (2 تاس) و 3 خانه فاصله (1تاس).

تانک‏ها می ‏توانند تا 3 خانه حرکت کنند و همچنان امکان حمله نیز دارند. برد حمله تانک‏ها تا 3 خانه فاصله است اما به صورت کلی با 3 تاس حمله می‏کنند.

توپخانه‏ ها می‏ توانند یکی از دو کار ذیل را در زمانی که به آنها فرمان داده می شود، انجام دهند:

 • یک خانه حرکت کنند اما دیگر توانایی حمله ندارند.
 • حمله کنند.

برد توپخانه تا 6 خانه فاصله است، یک یا دو خانه فاصله (3 تاس)، سه یا چهار خانه فاصله (4 تاس)، پنج یا شش خانه فاصله (1 تاس).

حمله به دشمن و دریافت نتیجه

برای حمله به نیروهای دشمن باید تاس پرتاب کنید:

 • هر علامت سرباز، یک سرباز حریف را می کشد.
 • هر علامت تانک، یک تانک حریف را از بین می برد.
 • هر علامت نارنجک یک تانک، سارباز یا توپخانه دشمن را از بین می برد.
 • هر علامت پرچم، نشان دهنده عقب نشینی یک خانه ای نیروهای دشمن است. اگر دشمن نتواند عقب نشینی کند یک نیرو به ازای هر پرچم از دست می دهد.
 • علامت ستاره در برخی از کارت ها کاربرد دارد.

وقتی بخواهید به نیرویی حمله کنید باید اعلام کنید که مثلا با این واحد سرباز خود به این واحد تانک دشمن حمله می‏ کنید و سپس تاس بریزید و نتیجه حمله را مشخص کنید.

علاوه بر واحدها، موانع و اقلیم‏های مختلفی در بازی وجود دارد که هر کدام قابلیت‏های دفاعی خاصی دارند.

 • سنگرها باعث می شوند، نیروهای دشمن یک تاس کمتر بریزند.
 • سیم خاردار ها در زمان حرکت، باعث گیر کردن سربازها در آن می شوند.
 • اگر به نیرویی که حمله می کنید، بالای تپه باشد، یک تاس کمتر می ریزید.
 • تانک درون شهر باشد یا اینکه بخواهد به شهر حمله کند، 2 تاس کمتر می ریزد.

در انتهای بازی، بازیکنی که بتواند تعداد مدال‏های مورد نیاز سناریو را کسب کند برنده است.نحوه کسب مدال به این صورت است که به ازای هر واحد دشمن (سرباز ها 4 عدد و تانک ها 3 عدد در هر واحد هستند). که به صورت کلی نابود شود، یک مدال خواهید گرفت. همچنین ممکن است در سناریو ذکر شده باشد که در صورت اشغال شهر یا یک پل خاص، شما یک مدال خواهید گرفت. مثلا در سناریو پل پگاسوس، نیروهای انگلیس در صورت تصاحب هر پل یک مدال خواهند گرفت. اما اگر پل را از دست بدهند مدال پس گرفته خواهد شد.

شانس یا استراتژی؟

ریختن تاس یعنی شانس، کارت‏هایی که در دست شما قرار می ‏گیرد یعنی شانس، اما نحوه استفاده شما از کارت‏ها، و نحوه حرکت دادن نیروهایتان برای حمله به دشمن (تعداد تاسی که برای حمله خواهند داشت) در دستان شماست و همین امر این بازی را به یک بازی استراتژیک تبدیل می‏کند. اگر اکثرکارت‏های شما مربوط به جناح مرکزی هستند، پس باید نیروهایتان را به این جناح هدایت کنید تا بتوانید موثر عمل کنید.

به صورت کلی این بازی بسیار تماتیک و نزدیک به واقعیت است. مثلا شما در این بازی برای حمله به نیروی حریف باید امکان دید به آن نیرو را داشته باشید (یک خط فرضی از مرکز خانه شما به مرکز خانه حریف کشیده می شود که نباید توسط هیچ مانعی قطع شده باشد).

در طول بازی بازیکنان واقعا احساس فرماندهی یک نبرد تمام عیار را دارند و بر خلاف ظاهر، این بازی بسیار استراتژیک تر از چیزی است که فکرش را بکنید. اگر بی مهابا و بدون نقشه بازی کنید، مطمئنا به بدترین شکل ممکن خواهید باخت. در هر سناریو با توجه به موانع موجود در نقشه و تعداد نیروها و کارت‏های دست شما، استراتژی متفاوتی باید اتخاذ کنید.

گاهی باید به سمت کوهستان عقب نشینی کنید. گاهی باید نیروهای دشمن را به سمت خود بکشید و سپس آن‏ها را نابود کنید. گاهی لازم است به جای انتظار برای دشمن، حمله مستقیم در دستور کار قرار بگیرد. به خصوص در سناریوهایی که در آن دریا و ساحل وجود دارد، باید به حریف اجازه پیاده کردن نیرو در ساحل را تا حد ممکن نداد و با حمله مستقیم جلوی این کار را گرفت.

 

حرف آخر

اگر شما از آن دسته کسانی هستید که از بازی‏هایی مثل call of duty  خاطره خوبی دارید و علاقه مند به بازی‏های جنگی و تاکتیکی هستید، بدون شک این بازی یک گزینه بسیار مناسب برای شماست. مینیاتورهای تانک و سرباز و توپخانه و سنگر و سیم خاردار و … حس یک نبرد واقعی را به شما خواهند داد و از نظر ظاهری نظر هر بیننده‏ ای را جلب خواهند کرد.

تکرارپذیری بازی به دلیل وجود کارت‏های مختلف در دست شما و همچنین استراتژی های مختلفی که می‏توان در هر سناریو پیاده کرد بسیار بالاست. همچنین برای این بازی در نسخه پایه 16 سناریو وجود دارد و تعداد زیادی سناریو هم به صورت بسته توسعه یا در اینترنت به صورت رایگان وجود دارد که هر کدام کارت‏ها و اقلیم‏های متفاوت و جدیدی به بازی اضافه خواهند کرد. مثلا در بسته توسعه جنگ شرق، جنگ ‏های آلمان و روسیه در سرمای روسیه و در هوای برفی شبیه سازی شده و قوانین جدیدی برای جنگ در هوای سرد اضافه می‏ شود. مطمئنا برای مدت طولانی می‏ توانید این بازی را انجام دهید بدون اینکه تکراری شود.

در انتها این بازی را به تمام دوست داران بازی های رومیزی توصیه می کنیم. چه کسانی که تازه وارد این دنیای جذاب شده اند و چه کسانی که به اصطلاح گیمر هستند. مطمئنا هر دو دسته از این بازی خاطره خوشی در ذهنشان خواهد ماند و بعد از هر نبرد شروع به تجزیه و تحلیل استراتژی‏ های خود خواهند کرد.

هم چنین شما می توانید برای خرید بازی به اینجا مراجعه کنید.

نیما مسقدی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف، عاشق و دلباخته بردگیم ، تقریبا 90 درصد اوقات فراغتم مشغول بردگیم بازی کردن هستم اون 10 درصد هم دارم میگردم ببینم چه بردگیمی بازی کنم! بازی کنید که زندگی یه بازیه!

مطلب پیشنهادی

تجربه بازی زیر خاکی

تجربه بازی زیر خاکی

در این پست در مورد بازی زیرخاکی صحبت کرده ایم و بازی های مشابه با آن را به شما معرفی کردیم.

یک دیدگاه

 1. سلام.
  این فیلم رو قبلا همون ابتدا که زحمت کشیدید دیده بودم
  ولی دوباره جدیدا که دیدم باز لذت بردم.
  ممنون از تدوین خوبتون که دوربین وصداها کاملا هماهنگ بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *