چگونه در بازی تیکت تو راید پیروز شویم؟

مطمئنا با بازی رومیزی Ticket To Ride آشنایی دارید. اگر هم آشنایی ندارید مشکلی نیست چون شما را در طول مقاله تنها نخواهیم گذاشت. بازی رومیزی Ticket To Ride در سال 2005 در کشور آلمان و توسط شرکت Days Of Wonder منتشر شده و تا به حال بیش از 5 میلیون نسخه فروش داشته است. در بازی رومیزی Ticket To Ride با نقشه ای با شهرها و تعدادی زیادی قطار پلاستیکی رو به رو هستیم که باید بر روی نقشه گذاشته و شهرها را به یکدیگر وصل کنیم. ایده جذاب بازی در کنار گیم پلی روان بازی رومیزی Ticket To Ride باعث شد که فروش این عنوان آن قدر بالا باشد که این کمپانی را ملزم به طراحی های بسته های توسعه بیشتری کند و تا به حال بیش از 15 نسخه مختلف از آن منتشر شده است.

هدف بازی دریافت کارت های مختلف و خرج کردن این کارت ها برای به دست آوردن مسیر های مختلفی بین شهرها است. هر چه قدر مسیری که شما تصاحب می کنید، طولانی تر باشد، امتیاز بیشتری دریافت می کنید. در ابتدای بازی کارت های ویژه ای به عنوان Ticket در اختیار شما قرار داده می شود که مثلا گفته شده که اگر 2 شهر خاص را به هم وصل کنید، امتیاز ویژه ای می گیرید. هم چنین کسی که طولانی ترین مسیر را در طول بازی ساخته باشد نیز امتیازی ویژه دیگری را دریافت خواهد کرد.

نقشه بازی تیکت تو راید

در بازی رومیزی Ticket To Ride تاس وجود ندارد و بازیکنان در نوبت خود کارت هایی را دریافت می کنند ( مکانیزم اصلی بازی Card Drafting است. ) و سپس با خرج کردن این کارت ها صاحب مسیر هایی در بازی می شوند. همان طور که گفته شد در بازی رومیزی Ticket To Ride تاس وجود ندارد ولی هم چنان مقدار زیادی از شانس در این بازی دخیل است. در بازی هایی که شانس وجود دارد، در واقع هیچ نوع استراتژی خاصی به صورت قطعی شما را پیروز نخواهد کرد ولی مطمئن باشید که ما تسلیم نخواهیم شد و در هر شرایطی راهی پیدا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

 

کارت های بیشتری بردارید

اصلی ترین و مهمترین حرکات در بازی Ticket To Ride برداشتن کارت در نوبت بازیکن است. دو کار دیگر شما برداشتن چند Destination Ticket و تصاحب کردن مسیر ها با خرج کردن کارت هاست که البته کمتر اتفاق می افتد. با تعداد کمی از کارت ها که در ابتدای بازی در دست شما وجود دارد، خیلی سخت است که بدانید که کدام یک از مسیر ها را می توانید تصاحب کنید. تا زمانی که کارت های بیشتری نداشته باشید، نمی توانید دقیق بدانید که از کارت های لوکوموتیو خود برای کدام یک از مسیر ها استفاده کنید. پس تا الان متوجه شدیم که تا جایی که می توانیم باید کارت بیشتری در دستمان جمع کنیم.

کارت های تیکت تو راید

ولی کدام یک از کارت ها؟ از 5 کارتی که رو شده اند یا از دسته کارت ها؟ به قطعیت می توان گفت که در ابتدای بازی برداشتن کارت از روی دسته کارت ها انتخاب بهتری است. اولا به این دلیل که بازیکنان دیگر نمی توانند بفهمند که شما چه کارت هایی را برداشتید و ثانیا ممکن است شانس با شما یار باشد و کارت لوکوموتیو به دست بیاورید. توجه کنید که به همان اندازه که در ابتدای بازی مهم است که از دسته کارت ها، کارت بردارید، در انتهای بازی که به دنبال یک رنگ خاص می گردید، باید از کارت های رو شده انتخاب کنید و عطای کارت های لوکوموتیو را به لقایشان ببخشید.

وقتی که دست شما از کارت ها پر شد ( تقریبا 15 الی 20 عدد ) خیلی راحت تر است تا بدانید از چه سمتی در نقشه شروع به قرار دادن قطارهای خود کنید. به کارت رنگ خاص احتیاج دارید؟ تا زمانی که آن کارت در کارت های رو شده قرار ندارد، از دسته کارت ها انتخاب کنید.

 

دریافت کارت های اضافه Destination Ticket 

در ابتدای بازی شما 3 کارت Destination Ticket دریافت می کنید که مسیر های متفاوت و طول های متفاوتی را نشان می دهند که فقط توسط یک بازیکن می تواند تصاحب شود. از این 3 کارت شما می توانید 1 عدد را بسوزانید. در طول بازی امکان این وجود دارد که کارت های Destination Ticket بیشتری دریافت کنید ولی چه موقعی این کار می تواند درست باشد؟

خب جواب من به شما این است که بستگی دارد به انتخاب های اولتان. سعی کنید در ابتدای بازی کارت های Destination Ticket ای را انتخاب کنید که نزدیک به هم هستند یا مسیرشان با هم مشترکند. سپس بعد از تکمیل آن ها بلافاصله کارت های Destination Ticket را در نوبت خود برداشته و آن هایی را که با مسیر های شما همخوانی دارد و هنوز شانس گرفتن آن ها وجود دارد، انتخاب کنید. البته خیلی دقت کنید چون به سر انجام نرسیدن این Ticket ها باعث منفی شدن امتیاز شما می شود.

کارت های Destination بازی ticket to ride

ولی موضوعی که به آن باید دقت داشته باشید این است که الزاما انجام دادن Destination Ticket ها شما را پیروز نخواهد کرد.

یکی دیگر از استراتژی های هوشمندانه این است که در همان نوبت های اولیه تان سریعا Destination Ticket ها را برداشته و آن هایی را که با Destination Ticket های قبلی هماهنگ است را نیز انتخاب کنید.

و یکی دیگر از استراتژی هایی که شدیدا شما را به سمت بردن در بازی هول خواهد داد. به محض اینکه Destination Ticket های خود را کامل کردید، با سرعت بازی را به پایان برسانید ( قطار های خود را بر روی صفحه قرار داده تا تعداد آن ها به کمتر از 2 عدد برسد ). اگر بعد از اینکه همه Ticket های خود را کامل کردید به بازی ادامه دهید، در واقع به بازیکن های دیگر این فرصت را می دهید که کارت خود را به اتمام برسانند که در نهایت به ضرر شما خواهد شد.

 

قرار دادن قطار ها

در ابتدای بازی هر بازیکن 45 قطار را دریافت می کند و زمانی که تعداد قطار های بازیکن به 2 یا کمتر برسد، بازی به اتمام می رسد. قرار دادن قطارها در صفحه بازی تعادلی بین زود تمام کردن بازی و دیر تمام کردن بازی است. اگر بخواهید بازی را زود به اتمام برسانید، بازیکن های دیگر با کمی دقت می توانند متوجه شوند که شما سعی دارید که چه مسیری را تکمیل کنید و راه شما را می بندند. اگر بخواهید بازی را بیشتر طول دهید و کارت های بیشتری بگیرید، مسیر هایی با طول 1 یا 2 توسط دیگران تصاحب می شود. در اینجا چند استراتژی مطرح می شود.

قطارهای بازی Ticket to ride

اگر در مسیر شما، مسیر های خاکستری وجود دارد ( که با هر رنگ قطاری می توان آن ها را تصاحب کرد ) اولویت شما این مسیر هاست. هم چنین در بازی با تعداد 3 نفر، از آن جایی که مسیر های 2 طرفه فقط توسط یک نفر می تواند تصاحب شود، پس سریعا آن ها را تصاحب کنید. در نهایت سعی کنید مسیر های غرب به شرق را تصاحب کنید. چون هم می تواند باعث شود که امتیاز طولانی ترین مسیر را بگیرید و هم می توانید از این مسیر ها برای Destination Ticket هایی استفاده کنید که کمتر کسی سراغ آن می رود.

 

حرف پایانی

مهم ترین استراتژی برای بردن در بازی رومیزی Ticket to ride ( و شاید همه بازی های این سبک ) انعطاف پذیری است. سعی کنید در طول بازی با هر اتفاقی که می افتد، خودتان را نبازید و به بهترین شکل بازی خود را تغییر دهید. البته اگر از من بپرسید، بهترین استراتژی در بازی Ticket to Ride این است که بدون اینکه به تمامی موارد بالا فکر کنید، فقط از بازی لذت ببرید و از اینکه در کنار دوستان و خانواده تان هستید، خوش بگذرانید. لازمه درک کامل این مقاله بلد بودن بازی Ticket To ride است ولی اگر تا به حال با این بازی مواجه نشده اید هم جا نگرانی نیست. به زودی ویدیو روش انجام بازی در سایت و کانال آپارات بازی نوین قرار داده خواهد شد.

شما چه راه هایی برای پیروزی در بازی Ticket to Ride بلد هستید؟

داود سامانی

از اون موقعی که یادم میاد بازی کردن رو دوست داشتم. البته بیشتر ویدیو گیم. از میکرو به بعد همه نسل ها رو تجربه کردم و بیشترین زمان تفریحم رو به بازی گذروندم تا با بردگیم آشنا شدم. حالا هم قراره تا جایی که می تونم شما رو بیارم توی دنیای خودم. دنیای بدون مرز بازی های رومیزی!!!

مطلب پیشنهادی

تجربه بازی زیر خاکی

تجربه بازی زیر خاکی

در این پست در مورد بازی زیرخاکی صحبت کرده ایم و بازی های مشابه با آن را به شما معرفی کردیم.

2 دیدگاه

  1. مجتبی زارع پور

    سلام داوود جان. مجتبی زارع پور هستم. از بیکاری داشتم یه سرچ بردگیمی میزدم که یهویی به مقاله تو برخوردم. یادم اومد که یه زمانی تلفنی راجع به استراتژی های پیروزی تو در تیکت تو راید صحبت کردیم. ممنونم بابت متن زیبات. یه پیامک بده که بدونم نظرمو خوندی ،😘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *