Loading...
ورود / ثبت نام
خوش آمدید مهمان!
0
سبد خالی است

اهمیت بازی و سرگرمی برای کودکان

اهمیت بازی و سرگرمی برای کودکان
بازی و سرگرمی در رشد کودکان نقش پر رنگی دارد و در این مقاله کوشش شده است به این موضوع و ابعاد آن پرداخته شده و آثار بازی و سرگرمی در رشد کودکان بررسی شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

کودکان به دلیل روحیه‌ی کنجکاو و پر تلاشی که دارند، راحت‌تر مسئولیت‌های اجتماعی و کارهای خلاقانه رو یاد می‌گیرند. برای رسیدن به این هدف، والدین باید کودک رو با شیوه های درست همراهی کنند.

بازی شیوه‌ای مناسب برای رشد روانی کودک است.

در این مطلب، سه دلیل که اهمیت بازی کردن کودک رو مشخص می کند، بیان می‌شود :

 

1- بازی و سرگرمی؛ نیاز کودکان

بازی نیاز کودک است. بازی کردن کودک در صورتی که در جهت جستجو، کاوش و خلاقیت باشد، رشد اجتماعی، فرهنگی و عاطفی او را فراهم آورده و همچنین زمینه‌ساز خلاقیت و فعالیت او در جامعه است.

اگر محیط بازی و اسباب‌بازی‌های کودک بتواند کاوش، تحرک، خلاقیت، تصورات و تخیلاتش رو تحریک کند، شرایط بسیار مناسبی برای رشد و پرورش مغز او فراهم می‌شود. خرید اساباب‌بازی‌های گران‌قیمت (بدون شناخت اثربخشی آن در رشد کودک) و صرف هزینه‌های بی‌مورد توسط والدین، نباید خدمت به کودک تلقی شود. آزمایش‌های انجام شده نشان داده است اسباب بازی های ساده ای که بتوانند حس خلاقیت و کاوش را در کودک به وجود آورده و موجب تحرک فکری او شوند، استرس کودک را کاهش داده و او را توانمند می سازند که بتواند در آینده با استرس های زندگی به خوبی برخورد کند.

2- محیط مناسب برای بازی و سرگرمی

در تحقیقاتی که بر روی موش ها انجام شده، مشاهده شده است فراهم کردن محیطی برای بازی آن ها – به طوری که موش ها بتوانند از لوله ها بالا رفته و چرخ هایی را به گردش درآورند و درطول بازی غذای مورد نیاز خود را به دست آورند- سبب می شود پس از دو ماه در هر دو طرف هیپوتالاموس مغز موش ها (مرکز یادگیری و به خاطر سپردن) ۵۰ هزار سلول بیشتر رشد کند.

کودکانی که در تمام دوران کودکی گوشه گیر و بی تحرک باشند، رشد مغزی مناسبی نداشته و مغز آن ها توانایی فعالیت در بحران های زندگی را ندارد. این افراد توانایی شناسایی درهای باز زندگی و باز کردن درهای بسته را نخواهند داشت !

اگر می خواهید با کودک خود رابطه برقرار کنید، لازم است با او بازی کنید و از همه مهمتر این که اجازه دهید اغلب او در بازی پیشرو و برنده باشد.

3- واکنش مغز به بازی و سرگرمی

همبازی داشتن کودک و ایجاد حس برد و موفقیت در او، موجب افزایش ترشح اوپیوئید (نوعی گیرنده عصبی) در مغز  و کاهش مواد استرس زا شده و در نتیجه شادی و اعتماد به نفس کودک را بالا می برد.

نکته ی بسیار قابل توجه این است : اگر پدر و مادر در حین بازی با کودک دائما او را راهنمایی کنند، موجب یاس و حتی ترس در کودک می شود. گفتن عبارت هایی مثل «این کار را بکن، آن کار را نکن» به کودک در حین بازی، رابطه ی احساسی بین پدر و مادر با کودک را ضعیف کرده و کودک احساس می کند نظر او بی ارزش است. در این صورت ممکن است کودک بازی را رها کند و دیگر به بازی با شما علاقه ای نشان ندهد.

نظرات
    ارسال نظر